Haksız fiilde tazminatın belirlenmesinde kusurun etkisi
The role of fault in the determination of compensation in tort law
  1. Tez No: 958520
  2. Yazar: HATİCE İLBİLGE ÇAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERDEM KAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türk Borçlar Kanunu (TBK) m. 49'da genel kural olarak haksız fiil sorumluluğu düzenlenmiş ve bu yönde haksız fiil kavramı; hukuka aykırı, kusurlu bir insan davranışının bir başkasının zararına sebep olması olarak tanımlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde haksız fiil ve haksız fiilin unsurları incelenmiştir. Kusur sorumluluğu ve kusursuz sorumluluğu bir arada ele alan“haksız fiil”in somut olayda meydana gelmesi halinde zarar veren, doğan zararı tazmin etmelidir. Haksız fiilden kaynaklanan tazminat borcunun üst sınırı doğan zarardan ibarettir. Çalışmanın ikinci bölümünde haksız fiilden doğan zarar unsurunun, tanımına ve açıklanmasına ilişkin teorilerin değerlendirmesine yer verilmiş ve zararın çeşitleri irdelenmiştir. Tazminatın belirlenmesinin ön aşaması zararın hesaplanması olduğundan çalışmanın ikinci bölümünde zararın belirlenmesi ve hesaplanması hususları da maddi ve manevi zarar kapsamında açıklanmıştır. Zararın telafi amacı doğrultusunda temel olarak tam tazmin ilkesi benimsenmiştir. Türk hukukunda TBK m. 50-52 maddeleri arasında zararın ve tazminatın belirlenmesine ilişkin düzenlemeler kapsamında bu ilke yumuşatılarak uygulamaya konulmuştur. TBK m. 51 ve m. 52'de yer alan düzenlemeler uyarınca somut olay kapsamında meydana gelen bazı sebepler ile tazminattan indirim yapılabilir. Tazminatın belirlenmesi ve indirilmesine ilişkin hususlara çalışmanın üçüncü bölümünde yer verilmiştir. Sorumluluk hukukunda kusur, sorumluluğun doğmasının yanında tazminat miktarının belirlenmesinde ve sorumluluğun sınırlandırılmasında da önemli bir rol üstlenir. Tazminatın belirlenmesi aşamasında zarar verenin kusurunun ağırlığı - hafifliği, zarar görenin kusuru ve üçüncü kişinin kusuru tazminatın belirlenmesinde dikkate alınır. Çalışmanın üçüncü bölümünde tazminatın belirlenmesinde kusurun rolü, maddi ve manevi tazminat çerçevesinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The general rule of tort liability is set out in Article 49 of the Turkish Code of Obligations (TBK), which defines a tort as an unlawful and culpable human act that causes harm to another person. The first part of this study examines the concept of tort and its essential elements. Where liability, whether based on fault or strict responsibility, arises, the person causing the harm must compensate the damage. Liability is limited to the actual harm caused. The second part of the study focuses on the element of damage in tortious acts. It includes an overview of theoretical approaches regarding the concept of damage, along with a classification of its different forms. Since determining the compensation requires prior identification of the harm, this part also discusses the assessment and calculation of both material and moral damages. Nonetheless, Articles 50-52 of the TBK introduce certain exceptions that ease the strict application of this rule. In particular, Articles 51, 52 allow for a reduction of compensation based on specific circumstances of the case. The third part of the study addresses the determination and possible reduction of compensation. In liability law, fault plays a critical role not only in establishing responsibility but also in calculating and potentially limiting compensation. The level of fault of each party involved, including the tortfeasor, the injured party and any third parties, is taken into account. This section also evaluates the influence of fault on compensation within the context of both material and moral damages.