Karizmatik lider ve toksik liderin işveren markasına etkisi
The effect of charismatic leader and toxic leader on employer brand
- Tez No: 958519
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, karizmatik ve toksik liderlik tarzlarının işveren markası üzerindeki etkilerini teorik ve uygulamalı bir çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır. İşveren markası, organizasyonların iç ve dış paydaşları tarafından cazip bir iş yeri olarak algılanmasını sağlayan kritik bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, karizmatik liderlerin çalışan motivasyonunu, bağlılığını ve organizasyon kültürünü olumlu yönde etkileyerek işveren markasını güçlendirdiği belirlenmiştir. Araştırma bulguları, karizmatik liderliğin işveren markası üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Toksik liderlik algısının işveren markası üzerindeki etkisi incelendiğinde, beklenen olumsuz etkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, araştırma bulguları toksik liderliğin bazı bağlamlarda işveren markasına pozitif yönde bir katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Bu durum, çalışanların belirli organizasyonel yapı ve sektörlerde otoriter veya baskıcı yönetim tarzlarını“disiplin ve düzen”göstergesi olarak algılayabileceğine işaret etmektedir. Tez kapsamında, karizmatik ve toksik liderlik türleri kavramsal olarak ele alınmış ve bu liderlik tarzlarının işveren markası üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, liderlik algılarının organizasyonel yapı, çalışan bağlılığı ve işveren markası algısı gibi çeşitli örgütsel çıktılar üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonucunda, işveren markasını güçlendiren liderlik yaklaşımlarının önemi vurgulanmış ve organizasyonların sürdürülebilir başarısına yönelik stratejik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of charismatic and toxic leadership styles on employer branding within a theoretical and practical framework. Employer branding is considered a critical factor in ensuring that organizations are perceived as attractive workplaces by their internal and external stakeholders. In this context, it has been determined that charismatic leaders enhance employer branding by positively influencing employee motivation, commitment, and organizational culture. The research findings indicate that charismatic leadership has a significant and positive impact on employer branding. When examining the effect of toxic leadership perception on employer branding, it was observed that the expected negative impact was not statistically significant. However, the findings suggest that in certain contexts, toxic leadership may contribute positively to employer branding. This situation implies that in specific organizational structures and industries, employees may perceive authoritarian or oppressive leadership styles as indicators of“discipline and order.”Within the scope of this thesis, charismatic and toxic leadership styles have been conceptually analyzed, and their effects on employer branding have been examined in detail. The findings reveal the direct and indirect impacts of leadership perceptions on various organizational outcomes, including organizational structure, employee commitment, and employer brand perception. As a result, the study emphasizes the importance of leadership approaches that strengthen employer branding and provides strategic recommendations for organizations to achieve sustainable success.