Premalign servikovaginal smear sonuçlarının kolposkopi ve leep ile korelasyon
Correlation of pap smear results of premalign servical lesions with pathology reports of colposcopy and leep
- Tez No: 958538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSON AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, serviks kanseri taramasında smear, kolposkopi ve LEEP/konizasyon aşamalarından geçen hastaların patoloji sonuçlarını değerlendirilerek birbirleri arasındaki uyumluluk derecesini incelemek amaçlandı. Ocak 2010 - Aralık 2017 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğimize başvuran LEEP işlemi uygulanmış 145 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların LEEP, kolposkopik biyopsi ve smear patoloji sonuçları arasındaki uyumluluk dereceleri retrospektif olarak incelendi. İstatistiksel analizler için İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Olguların yaş ortalaması 46.50 ± 9.14'tür. Çalışmaya katılan olguların %72.5'i en az iki defa doğum yapmış olup ortalama evlilik süresi 23.31±10,17 ve ortalama ilk cinsel ilişki yaşı 21±2.64 olarak saptanmıştır. Hastaların polikliniğe başvuru sebepleri incelendiğinde %16.6 oranla en sık postkoital kanama sebebiyle başvurduğu görülmüştür. HPV DNA sonucu pozitif olup LEEP ve kolposkopi yapılan hastaların patoloji sonuçları incelendiğinde %62.9'unda CIN 2+3 saptanmakla birlikte, bu oran oldukça anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. LEEP ve kolposkopi işlemi yapılan olguların histopatolojik sonuçları karşılaştırıldığında kolposkopi sonucu CIN 1 olan olguların %14.5'inde, CIN 2 olan olguların %35.2'sinde LEEP sonrasında da aynı histopatolojik sonuç ile karşılaşılmıştır. Dikkat çekici olarak kolposkopi sonrası lezyon saptanmayan olguların %2.8'inde CIN 1, %2.1'inde CIN 2+3 saptanıp, 1 olguda da invaziv karsinomla karşılaşılmıştır. Sonuç olarak, eksizyon tedavisi için uygun hastaların belirlenmesinde smear, kolposkopi ve LEEP birbirlerini bütünleyici olarak kullanılmalıdır. Bu yöntemlerin histopatolojik sonuçlarının klinik olarak korelasyonu önemlidir. Tek başına Pap smear testi veya kolposkopi, premalign lezyonları belirlemede yeterli olmamaktadır. Premalign lezyonların tespit edilmesinde kolposkopi eşliğinde yapılan biyopsinin güvenilir olduğu düşünülebilir. Ancak kesin tanı ve tedavi için servikal konizasyon yöntemi halen altın standart olarak kabul edilip hastalara bu yönde bilgi verilmesi uygun bir yönetim şekli olmalıdır. Dolayısıyla hastaların ihtiyaç durumunda eksizyon tedavisine yönlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the degree of compatibility between patients who underwent smear, colposcopy and LEEP / conization stages of cervical cancer screening. From January 2010 to December 2017, 145 patients who had undergone LEEP treatment for our Gynecology and Obstetrics outpatient clinic were included in the study. The compliance scores between LEEP, colposcopic biopsy and smear pathology results of these patients were retrospectively analyzed. For the statistical analysis, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. The mean age of the cases is 46.50 ± 9.14. 72.5% of the cases participated in the study had delivered at least twice and the mean duration of marriage was 23.31 ± 10.17 and the mean age of first sexual intercourse was 21 ± 2.64. When the reasons for referral to the outpatient clinic were examined, it was seen that 16.6% of the patients had the most frequent postcoital bleeding. When HPV DNA result was positive and the pathology results of LEEP and colposcopy were examined, CIN 2 + 3 was detected in 62.9% of the cases and this rate was found to be significantly high. When the histopathological results of LEEP and colposcopy were compared, 14.5% of cases with colposcopy result CIN 1 and 35.2% of cases with CIN 2 had the same histopathologic result after LEEP. Noteworthy was the presence of CIN 1 in 2.1%, CIN 2 + 3 in 2.8%, and invasive carcinoma in 1 case without lesions after colposcopy. As a result, smear, colposcopy and LEEP should be used as complementary to each other when appropriate patients for excisional therapy are identified. Clinical correlation of histopathologic results of these methods is important. Pap smear alone or colposcopy alone is not sufficient to detect premalign lesions. When premalign lesions are detected, it can be considered that the biopsy done with colposcopy is reliable. However, for definite diagnosis and treatment, the cervical conization method should be accepted as the gold standard and information should be given to the patient in this way. Therefore, patients need to be directed to excision treatment if needed.