Organik kromoforların uyarılmış halleri ile hidrokarbon aktivasyonunun kuantum kimyasal incelenmesi
Quantum chemical investigation of hydrocarbon activation via the excited states of organic chromophores
  1. Tez No: 958537
  2. Yazar: DİLARA BERNA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Hidrokarbonlardaki C–H bağlarının aktivasyonu, sürdürülebilir kimya için kritik bir süreçtir. Geçiş metalleri bu süreçte yaygın olarak kullanılsa da sürdürülebilirlik açısından sınırlayıcıdır. Uyarılmış hallerin reaktivitesini kullanan fotokimyasal yöntemler, metal içermeyen etkili alternatifler sunmaktadır. Bu çalışmada, metan, propan, propen, sikloheksan ve toluen substratlarının C–H bağ aktivasyonları incelenmiştir. Fotokatalizör olarak uyarılmaları sonucu triplet hallerine geçtikleri bilinen karbonil bileşiklerinden diasetil, benzokinon, asetofenon, benzofenon ve 9-fluorenon kromoforları seçilmiş ve triplet haldeki reaksiyonları çalışılmıştır. Bu kromoforların reaktiviteleri karşılaştırılmış ve en iyi performansı gösteren benzokinonun farklı performansının artırılabileceği modifikasyonlar yapılarak test edilmiştir. Bunun yanı sıra, aynı aktivasyon reaksiyonlarında, halkasında azot heteroatomu içeren bileşiklerin (azaarenlerin) singlet uyarılmış hallerdeki reaktivitesi test edilmiştir. Reaktivitenin substrata doğrudan bağımlılığı gözlenmiştir. Kararlı radikalik tür oluşturabilen propen ve toluenin aktive edilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Activation of C–H bonds in hydrocarbons is a critical process for sustainable chemistry. Although transition metals are commonly used for this purpose, their sustainability remains limited. Therefore, photochemical methods that utilize the reactivity of excited states offer effective metal-free alternatives. In this study, the C–H bond activations of methane, propane, propene, cyclohexane, and toluene substrates were investigated. As photocatalysts, carbonyl-based chromophores known to undergo intersystem crossing to triplet states—diacetyl, benzoquinone, acetophenone, benzophenone, and 9-fluorenone—were selected, and their triplet-state reactivity was examined. The reactivities of these chromophores were compared, and structural modifications were applied to enhance the performance of the most effective one, benzoquinone. Additionally, the reactivity of nitrogen-containing heteroaromatic compounds (azaarenes) in their singlet excited states was explored for the same activation reactions. Reactivity was found to be strongly substrate-dependent, and it was shown that substrates capable of forming stabilized radical species, such as propene and toluene, can be effectively activated.