Servikovajinal smear sonuçları premalign olan olguların kolposkopik biopsi ve tedavi sonrası histopatolojik tanılarının karşılaştırılması
To compare the colposcopic biopsy findings with the histopathologic diagnosis after the treatment in cases whose cervicovaginal smears showed premalign lesions
- Tez No: 281815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLKILIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Anormal servikovajinal smearlerin, kolposkopi ve kolposkopik biyopsi ile değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçların eksizyonel tedavi sonrası elde edilen piyeslerin patolojik tanıları ile değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntemler: Servikovajinal smearlerinde epitelyal hücre anormalliği saptanan 1474 hasta retrospektif değerlendirildi. Hastaların hepsine kolposkopik inceleme, 1180'ine kolposkopi altında biopsi,882'sine endoservikal küretaj yapıldı. Hastalar, biopsi sonuçlarına göre takip edildi veya eksizyonel tedavi yöntemlerinden biri uygulandı.Bulgular: ASCUS grubunda, %36.3 oranında CIN saptandı, CIN I oranı %30.5, CIN II-III oranı %5.8 idi. Buna karşın ASC-H grubunda, bu oranlar sırasıyla %46.9, %18.7 ve %28.2 idi. HGSIL grubunda, CIN II ve üzeri lezyon olguların %52.7 sinde, LGSİL tanılı hastaların ise %13.6'sında saptanmıştır. HGSIL ve LGSIL'de sırasıyla invaziv kanser oranları %9.2 ve 0.9 idi. AGC-NOS grubunda, 1 olguda CIN II, 1olguda in situ karsinom saptandı. Kolposkopisi yetersiz olup ecc yapılan olguların %5.6`sında histoloji sonucu anormal olarak geldi. Servikal lezyonların belirlenmesinde, piyes patoloji sonuçları referans alındığında, kolposkopik inceleme ve servikal biyopsinin sensitivite, spesifite, PPD, NPD değerleri sırasıyla %95.3, %6.2, %67.1 ve %40.0; %90.4, %29.9, %71.5 ve %61.5 olarak hesaplandı. Kolposkopik biyopsinin spesifitesi ve NPD değeri kolposkopik incelemenin spesifitesi ve NPD değerinden yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the abnormal cervicovaginal smears with colposcopy and colposcopic biopsies and to evaluate the results with the histopathologic diagnosis of the pieces taken after eksizyonel procedure.Material and Methods: 1474 patients whose cervicovaginal smears showed abnormal epithelial cells were retrospectively evaluated. All of the patients were colposcoply evaluated,1180 of all patients were taken biopsy under colposcopy and 882 of all patients were taken endoservikal küretaj. According to the biopsy results , patients were fallowed up or performed one of eksizyonel procedure.Results: In the group of ASCUS, CIN was detected in 36.3% of cases, CIN I was detected 30.5 % and CIN II-III was detected in 5.8% of cases. Whereas, in the group of ASC-H, these ratios were respectively 49.6%, 18.7% and 28.2% .In the cases with a cytologic diagnsis of HGSIL, CIN II and upper lesions were detected in 52.7% of cases, howewer, ın the cases with a cytologic diagnsis of LGSIL, CIN IIand upper lesions were detected in 13.6% of cases. Invasive cancer was detected 9.2% and 0.9% of cases with HGSIL and LGSIL, respectively. In the group of AGC-NOS, CIN II was diognosed in 1 case and carsinoma in situ was diognosed in 1 case.The ecc results were abnormal in 5.6% of cases with unsatisfactory colposcopy. If the histopathologic diagnosis of the pieces were referenced, the sensitivity,specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPV) were %95.3, %6.2, %67.1 and %40.0 for colposcopic examination; %90.4, %29.9, %71.5 and %61.5 for colposcopic biopsy at the diagnosis of cervical lesions. Specificity and NPV value of colposcopic biopsy were higer than colposcopic examination.