Deprem habercisi olarak bilinen ultra düşük frekanslardaki manyetik anomalilerin tespiti için arama bobinli manyetometre geliştirilmesi
Development of search coil magnetometer for detection of ultra low frequency magnetic anomalies known as earthquake precursors
  1. Tez No: 958543
  2. Yazar: AHMET ENES YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN TÜRKER TOKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında depremlerin önceden tahmin edilmesine yönelik olarak, Dünya'nın manyetik alanının ölçümüne dayalı yeni bir yöntem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Dünya'nın manyetik alanı, DC bileşeninin yanı sıra düşük frekanslı AC bileşenler de içerir. Özellikle 1 mHz ile birkaç Hz arasında değişen ultra düşük frekans (ULF) aralığındaki manyetik alan büyüklüğünün, güçlü depremlerden önce önemli ölçüde artabileceği gözlemlenmiştir. Ancak, depremlerin değişken doğası ve yeterli gözlemsel istatistiklerin bulunmaması nedeniyle, ULF manyetik alanındaki değişimler ile yaklaşan depremler arasında kesin bir ilişki kurulamamıştır. ULF manyetik alanı, Arama Bobini Manyetometresi (SCM) adı verilen bir cihazla ölçülmektedir. SCM, değişken manyetik alanların bir sargı bobininde indüklediği voltajı tespit eder. Hassasiyetin artırılması amacıyla, bobin genellikle yüksek manyetik geçirgenliğe sahip bir manyetik nüve üzerine sarılmaktadır. Bu tez çalışmasında farklı nüve tasarımlarıyla bir SCM geliştirilmesine yönelik alternatif yaklaşımlar incelenmiştir. Geliştirilen farklı tasarımlar neticesinde yapılan testlerxiii ile en verimli olan SCM seçilmiştir. Bununla beraber ölçülen analog sinyallerin toplanması için ön yükselteç devresine ve bant geçiren filtrelere ihtiyaç vardır. Önce simülasyon ortamında ardından da uygun çizim programlarında baskı devre kartlarının tasarımı yapılmış ardından da üretilmiştir. Üretimi tamamlanan sensörler ile devre kartlarının birlikte testleri yapılmıştır. Laboratuvar ortamında yapılan testler sonucu elde edilen veriler incelenmiş ardından saha çalışmalarının yapılması için çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Sahaya sensörlerin gömülmesi, ortamın hazırlanması ve diğer işler için planlamalar yapılmıştır. Gelecekte olası depremlerin önceden tespitine yönelik düzenli ölçümler yapılması ve sinyallerin detaylı analizlerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a new method based on measuring the Earth's magnetic field has been targeted for the early prediction of earthquakes. The Earth's magnetic field contains not only a DC component but also low-frequency AC components. In particular, it has been observed that the magnitude of the ultra-low frequency (ULF) magnetic field, ranging between 1 mHz and a few Hz, may increase significantly before strong earthquakes. However, due to the variable nature of earthquakes and the lack of sufficient observational statistics, a definitive relationship between ULF magnetic field variations and impending earthquakes has not yet been established. The ULF magnetic field is measured using a device called a Search Coil Magnetometer (SCM), which detects the voltage induced in a coil by changing magnetic fields. To enhance sensitivity, the coil is typically wound around a magnetic core with high permeability. In this thesis study, alternative approaches for developing an SCM with different core designs have been investigated. The most efficient SCM has been selected based on tests conducted on various designs. Additionally, preamplifier circuits and band-pass filters are required to collect the measured analog signals. Initially, simulations were performed, followed by the design of printed circuit boards using appropriate software, which were subsequently produced.xv The completed sensors and circuit boards were tested together, and the data obtained from laboratory tests were analyzed. Subsequently, preparations were made for field studies, including the burying of sensors, the preparation of the environment, and other related tasks. In the future, it is aimed to conduct regular measurements and perform detailed analyses of signals for the early detection of potential earthquakes.