Ses kullanılarak yapılan siber saldırıların incelenmesi
Examination of cyber attacks made by using voice
  1. Tez No: 958544
  2. Yazar: BİLGE LALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Son yıllarda dijital dünyada siber saldırılar ve hatta sesle yapılan siber saldırılar bireyler, kuruluşlar ve kritik altyapılar için giderek daha büyük bir güvenlik tehdidi haline gelmiştir. Bu tür saldırılar genellikle sesli komutlarla cihazlara izinsiz erişim sağlama, cihaz kontrolünü ele geçirme ve ses teknolojilerindeki güvenlik açıklarından faydalanma amacı taşımaktadır. Akıllı asistanlar, akıllı hoparlörler ve mobil cihazlar gibi sesle aktive edilen teknolojilerin hızla yaygınlaşması, kötü niyetli saldırganlar için yeni saldırı türleri oluşturmuştur. Sesli komutlara dayalı sistemlerin günlük yaşamda artan şekilde kullanılmasıyla sesle yapılan siber saldırıların türleri çeşitlenmiş ve bu saldırıların potansiyel etkileri çok daha ciddi bir tehdit boyutuna ulaşmıştır. Ancak literatürde bu alanda yapılan araştırmalar, sesle yapılan siber saldırıların farklı türlerini, saldırı yöntemlerini ve bu saldırıların hedef sistemler üzerindeki olası etkilerini kapsamlı bir biçimde ele almamaktadır. Mevcut çalışmalar genellikle belirli saldırı türlerine odaklanmakta ve bu tehditlerin daha geniş kapsamlı analizine yer verilmemektedir. Bu tez, ses tabanlı siber saldırıların çeşitli türlerini, kullanılan saldırı yöntemlerini ve bu saldırıların hedef sistemler üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemiş; ayrıca Türkiye'deki güncel siber güvenlik ortamında bu saldırıların hukuki ve etik boyutlarını da ele almıştır. Literatürdeki eksiklikler göz önünde bulundurularak tez, sesle yapılan siber saldırılar konusunda önemli bir bilgi boşluğunu doldurmayı ve dijital güvenlik politikalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma sesle yapılan siber saldırılara dair farkındalık yaratmayı, etkili güvenlik stratejileri geliştirmeyi ve dijital güvenlik politikalarını güçlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, cyber-attacks and even voice-based cyber-attacks in the digital world have become an increasingly greater security threat for individuals, organizations and critical infrastructures. Such attacks generally aim to gain unauthorized access to devices through voice commands, take control of devices and exploit security vulnerabilities in voice technologies. The rapid proliferation of voice-activated technologies such as smart assistants, smart speakers and mobile devices has created new types of attacks for malicious attackers. While voice-based systems are increasingly used in daily life, the types of voice-based cyber-attacks have diversified and the potential effects of these attacks have reached a much more serious threat dimension. However, studies in this field in the literature do not comprehensively address the different types of voice-based cyber-attacks, attack methods and the possible effects of these attacks on target systems. Existing studies generally focus on specific types of attacks and do not include a more comprehensive analysis of these threats. This thesis has examined in depth the various types of voice-based cyber-attacks, the attack methods used and the effects of these attacks on target systems; it also addresses the legal and ethical dimensions of these attacks in the current cyber security environment in Türkiye. Considering the gaps in the literature, the thesis aims to fill a significant knowledge gap on voice-based cyberattacks and contribute to digital security policies. This study aims to raise awareness on voice-based cyberattacks, develop effective security strategies, and strengthen digital security policies.