Antik insan iskeletlerinden elde edilen mikrobiyal profillerin incelenmesi
Investigation of microbial profiles obtained from ancient human skeletons
- Tez No: 958549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KIRDÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Arkeolojik insan iskelet örneklerinden elde edilen DNA dizilerinin, taksonomik açıdan incelenmesi, araştırmacıların paleoçevreleri, antik insan ağız mikrobiyotasını ve dünyada salgınlara neden olan patojenlerin evrimini anlamalarına yardımcı olmuştur. Bu çalışmada, antik insan iskeletlerinden elde edilen örneklerdeki, antik mikrobiyal profilin tanımlanması ve doku spesifik mikrobiyal farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Antik insan iskeletlerinden elde edilen sementum, dentin, uzun kemik ve kafatası örnekleri kullanılarak bu örnekler içerisindeki antik mikrobiyal profil tespit edilmiş ve doku spesifik mikrobiyal farklılıklar incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, aşağıdaki hedeflerin gerçekleştirilmiştir: 1. İncelenen örneklerde bulunan mikrobiyal profilin tespiti 2. Tespit edilen mikrobiyal profil içerisindeki antik mikrobiyal organizmaların belirlenmesi ve tartışılması 3. Dentin ve Sementum dokularının sahip olduğu mikrobiyal farklılıkların alfa ve beta çeşitlilik yöntemleri ile belirlenmesi 4. Dentin ve Sementum dokularına özgü mikrobiyal organizmaların tespiti Çalışmada toplam 14 tane örnekten, 4 doku incelenmiş ve uygulanan aMeta protokolünün ardından, antik olma potansiyeline sahip 319 tane mikrobiyal organizma tespit edilmiştir. Hesaplanan antiklik skorları incelendiğinde, en az 8 antiklik skoruna sahip 19 mikroorganizma ve bir tane ökaryot tespit edilmiştir. Tanımlanan antik bakterilerden bazıları, geçmiş çalışmalarda da antik ağız mikrobiyotası ile ilişkilendirilmiş türlerdir. Diş kaynaklı örneklerde özellikle dentin dokusunda daha fazla ağız bakterisi saptanmış, sementum dokusunda ise bu bakterilerin görece daha az bulunduğu belirlenmiştir. Ancak dentin ve sementum örnekleri arasında mikrobiyal çeşitlilik açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Taxonomic analysis of microbial DNA sequences from archaeological human specimens helps researchers understand paleoenvironments, ancient human oral microbiota and the evolution of pathogens that cause epidemics around the world. This study aimed to define the ancient microbial profile and examine tissue-specific microbial differences in a set of ancient human skeletons. Using cementum, dentin, long bone and skull samples obtained from the set of ancient human skeletons, we identified the ancient microbial profile and examined the tissue-specific microbial differences. Within the scope of this study, the following objectives were planned to be achieved: 1. Identification of the microbial profile in the sample set 2. Authentication and examination of ancient microbial organisms within the detected microbial profile 3. Determination of microbial differences in dentin and cementum tissues using alpha and beta diversity methods. 4. Detection of microbial organisms specific to dentin and cementum tissues In this study, four different tissues from a total of 14 samples were examined using the aMeta protocol, and 319 potential ancient microbial organisms were identified. Using the authentication scores, we identified 19 bacteria and one eukaryote that both have an authentication score of at least 8. Some of the ancient bacteria identified are species that have also been associated with ancient oral microbiota in past studies. In tooth-derived samples, more oral bacteria were detected, especially in the dentin tissue, and it was determined that these bacteria were found relatively less in the cementum. However, no statistically significant difference was observed in terms of microbial diversity between dentin and cementum samples.