Seramik monoblok diplexer tasarımı
Design of a ceramic monoblock diplexer
- Tez No: 958548
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Radyo frekans (Radio Frequency – RF) ve mikrodalga sistemlerin gelişimiyle birlikte RF ve mikrodalga birim elemanlarının da boyut ve dayanıklılığı önem kazanmaktadır. Endüstrinin gerekli durumlarda küçük boyutlu ve yeterli güç dayanımına sahip mikrodalga filtre tasarımlarına gereksinimi de artmıştır. Sinyalin yayılma ortamının hava gibi dielektrik sabiti 1'e yakın bir yapıdan daha yüksek dielektrik sabiti olan bir yapıda olması, filtrenin fiziksel gerçekleştirme aşamasında gözle görülür bir avantaj sağlayarak daha küçük bir boyutta olmasına olanak sağlar. Bu tez çalışmasında tarak hat tipli filtre senteziyle oluşturulan monoblok yapılı tasarımda, dielektrik sabiti 9,4 olan Al2O3 seramik malzemenin yayılma ortamı olarak kullanılması ile C - bant diplexer tasarımı gerçekleştirilmiştir. Diplexer, 4675 MHz merkez frekanslı ve 550 MHz bant aralığı bulunan alçak kanal filtresi ve 5550 MHz merkez frekanslı ve 600 MHz bant aralığı bulunan yüksek kanal filtresinden oluşmaktadır. Diplexer yapısının elektromanyetik simülasyonu sonucu elde edilen araya girme kaybı S21 ve S31 değerleri, ilgili olan bant aralığında, 1 dB'nin altında elde edilmiştir. Aynı şekilde geriye dönüş kaybı S11, S22 ve S33 değerleri ise 18 dB'nin altında elde edilmiştir. Diplexer yapısındaki filtrelerin bastırma değerleri 25 dB'nin altında elde edilmiştir. Diplexer yapısının fiziksel boyutu milimetre cinsinden 3,5x7x50'dir.
Özet (Çeviri)
With the development of Radio Frequency (RF) and microwave systems, the size and durability of RF and microwave unit elements have also gained importance. The need for small-sized and sufficient power-resistant microwave filter designs in the industry has also increased when necessary. The fact that the signal propagation medium is in a structure with a higher dielectric constant than a structure with a dielectric constant close to 1 such as air provides a noticeable advantage in the physical realization phase of the filter and allows it to be smaller in size. In this thesis the monoblock structured design created with the comb line type filter synthesis, the C band diplexer design was realized by using Al2O3 ceramic material with a dielectric constant of 9,4 as the propagation medium. The diplexer consists of a low channel filter with a center frequency of 4675 MHz and a band gap of 550 MHz and a high channel filter with a center frequency of 5550 MHz and a band gap of 600 MHz. The insertion loss S21 and S31 values obtained as a result of the Electro-Magnetic simulation of the filters were obtained below 1 dB in the relevant band gap. The rejection values of the filters in the diplexer structure were obtained below 25 dB. Similarly, the return loss S11, S22 and S33 values were obtained below 18 dB. The total physical lengths of diplexer design are 3,5x7x50 in millimetres.