Red-tide döneminde İzmir iç körfezi fitoplanktonunun temporal değişimleri
  1. Tez No: 95855
  2. Yazar: UFUK GÜNÇİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ill ÖZET 17.05.1996 tarihi ile 05.06.1996 tarihleri arasında İzmir iç körfez'inde Red-Tide Döneminde fitoplanktonlann temporal değişimleri incelenmiştir. Sıcaklık değişimleri ile Chl a ölçümlerinin günlük değişimleri paralellik göstermektedir. Kommüniteyi oluşturan türlere bağlı olarak sıcaklığı yüksek olan yüzey sularında daha hızlı çoğaldıkları görülmüştür. Chl a, Feopigment ve POC konsantrasyonlarının günlük değişimleri incelendiğinde Protozooplankton otlama aktivitesini gösterir. Yüzey sularında ölçülen nutrient konsantrasyonlarına bakıldığında silikat en düşük ölçüm limitleri altında olmak üzere en-yüksek 25.28 ug-at Si/l., fosfat en düşük 3.87 ug-at P/l., en yüksek 21.97 ug-at P/l arasında, amonyum en düşük 10.5 ve en yüksek 156.18 ug-at N/l, nitrit en düşük 0.01 ug-at N/l ve en yüksek 4.24 ug-atN/1, nitrat en düşük 0 ug-at N/l ve en yüksek 1 1.86 ug-at N/l arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The temporary changes of phtoplanktons in Red-Tide seasons in İzmir Bay between 07.05.1996 and 05.06.1996 are examined. Temperature changes and analysis of Chi a shows parallelism. It is seen that the species constituting a community grow faster in relatively warmer surface waters. The examinations on the daily changes in Chi a, pheopigment and POC concentrations show the grazing activity of protozooplanktons. In the surface waters, the nutrient concentrations were observed as follows; silicate, under the lowest limits, has a maximum concentration of 25.28 ug-at Si/L., phosphate between minimum 3.87 uu-at P/L. maximum 21.97 ug-at P/L., ammonium minimum 10.5 and maximum 156.18 ug-at N/L., Nitrite minimum 0.01 ug-at N /L. and maximum 4.24 ug-at N/L., Nitrate rninimum 0 ug- at N/L. and maximum 1 1.86 ug-at N/L