Eskişehir ilindeki sağlık personelinin COVİD-19 pandemisi sürecinde bitki çayları, gıda destekleyici tüketimleri ve yaklaşımları
Consumption and approaches of herbal teas, food supplements and herbal products by health professionals in the province of Eskişehir during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 958561
  2. Yazar: ÖZLEM CİNGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BÜLENT KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Pharmacy and Pharmacology, Public Health, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 11 Mart 2020 tarihinde ilan edilen COVID-19 pandemisi sürecinde sağlık personelleri, hastaları tedavi ederken aynı zamanda kendi sağlıklarını koruma konusunda da mücadele etmişler ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için alternatif yöntemlere yönelmelerine neden olmuştur. Bu kapsamda bitki çaylarına, bitkilere ve gıda takviyelerine artan ilginin bilimsel olarak değerlendirilme gerekliliği ortaya çıkmıştır. 539 sağlık personelinin katıldığı çalışmada anket yoluyla elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 24 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, pandemi öncesine kıyasla tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik genel bir artışın olduğu gözlemlenmiş ve bu durum literatürle paralellik göstererek toplumda doğala yönelimin arttığını göstermiştir. Öte yandan sağlık personelinin bağışıklığı destekleyici ürün kullanımında bilgi ve tutum açısından bazı eksiklikleri olduğu ortaya koymuştur. Bu nedenle, kanıta dayalı beslenme bilgisi ve bitkisel ürün kullanımı konusunda sağlık personeline yönelik bilimsel eğitimlerin artırılması, doğru ürün seçiminin teşvik edilmesi ve farkındalık düzeyinin yükseltilmesi önerilmektedir. Sağlık personeline yönelik stres yönetimi ve bağışıklık destekleyici beslenme eğitimlerinin sunulması, tamamlayıcı ve alternatif tıp yaklaşımlarına yönelik tutumların değerlendirilmesi, olası sağlık krizlerinde daha bilinçli karar süreçlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
During the COVID-19 pandemic announced by the World Health Organization (WHO) on March 11, 2020, healthcare professionals struggled to protect their own health while treating patients and turned to alternative methods to strengthen their immune systems. In this context, it has become necessary to scientifically evaluate the increasing interest in herbal teas, herbs and food supplements. 539 healthcare personnel participated in the study and the data obtained through questionnaires were analyzed with IBM SPSS Statistics 24 program. As a result of the research, it was observed that there was a significant increase in complementary medicine practices compared to the pre-pandemic period, and this was in line with the literature, indicating an increase in the tendency towards nature in society. On the other hand, it has been revealed that healthcare personnel have some deficiencies in terms of knowledge and attitudes in the use of immune-supportive products. Therefore, it is recommended to increase scientific knowledge on evidence-based nutrition and herbal product use, to encourage correct product selection and to raise the level of awareness. Providing stress management and immune supportive nutrition trainings for healthcare personnel and evaluating attitudes towards complementary and alternative medicine approaches will contribute to developing more informed decision-making processes in possible health crises.