Fitness merkezi üyelerinin öznel iyi oluş ve mutluluk ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between subjective well-being and happiness of fitness center members
- Tez No: 958560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı Fitness merkezine üye bireylerin rekreatif etkinliklere katılım seviyelerine göre öznel iyi oluş ve mutluluk düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye genelinden seçilen ve gönüllü olarak katılım gösteren fitness merkezi üyelerinden oluşmakta olup, toplamda 400 katılımcıya ait veriler çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Oxford Mutluluk Ölçeği ve Öznel İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS 24.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırmada; dağılım analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden bağımsız örneklem T testi ve Oneway anova analizi uygulanmıştır. Ayrıca Öznel İyi Oluş Ölçeği ile Oxford Mutluluk Ölçeği arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmamızda fitness merkezlerine üye bireylerin yaşamlarında daha fazla spor yapmaları, sosyal bağlantılar kurmalarına, fiziksel sağlıklarını iyileştirmelerine ve dolayısıyla daha yüksek bir mutluluk düzeyine sahip olmalarına yol açmaktadır. Kadınlar, genç yetişkinler ve spor yapan bireyler daha yüksek mutluluk seviyelerine sahipken, spor yapma sıklığı ve sosyal ilişkiler de mutluluğu olumlu yönde etkilemektedir. Dolayısıyla rekreasyon ve fitness merkezine üye bireylerin, daha fazla spor yaparak hem fiziksel sağlıklarını hem de psikolojik iyilik hallerini artırdıklarını ve daha mutlu olduklarını göstermektedir. Spor yapma sıklığının ve sosyal etkileşimin mutluluğu olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the subjective well-being and happiness levels of fitness center members according to their level of participation in recreational activities. The sample of the study is Turkey-wide and consists of 400 fitness center members who voluntarily participated in the study and all the data were collected online. Personal Information Form, Oxford Happiness Scale and Subjective Well-Being Scale were used as data collection tools in the research. The data obtained from the scales were analyzed using the IBM SPSS 24.0 package program. Distribution analysis, descriptive analysis, independent samples T-test and one-way ANOVA analysis of parametric hypothesis testing were applied in the study. In addition, Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the Subjective Well-Being Scale and the Oxford Happiness Scale. In our research, individuals who are members of fitness centers exercise more in their lives, make social connections, improve their physical health, and thus have higher levels of happiness. While women, young adults, individuals and individuals who exercise have higher levels of happiness, the frequency of exercise and social relationships also have a positive impact on happiness. Therefore, individuals who are members of recreation and fitness centers can improve both their physical health and psychological well-being by exercising more.