Bir vakıf üniversitesindeki öğrencilerin flört şiddeti yaşama durumları, flört şiddetine karşı olan tutumları ve kendine zarar verme eğilimlerinin incelenmesi
The examination of dating violence experiences, attitudes towards dating violence and self-harming tendencies of students at a foundation university
- Tez No: 958567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş: Flört şiddeti, romantik ilişkilerde bir partnerin diğerine kontrol veya güç sağlama amacıyla uyguladığı fiziksel, duygusal, cinsel veya dijital istismar olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, bir vakıf üniversitesi öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumları, bu şiddetin yaygınlığını ve kendine zarar verme eğilimlerinin incelenmesi amacı ile yürütülmüştür. Yöntem: Araştırmanın örneklemini bir vakıf üniversitesinde bulunan hemşirelik, beslenme ve diyetetik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, tıp ve eczacılık öğrencileri arasında basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 306 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinden 2024 yılının mayıs ayında toplanmaya başlanmış ve 2024 yılının ağustos ayında veri toplama işlemi tamamlanmıştır. Veriler Google Forms aracılığıyla online anket yoluyla elde edilmiştir. Sosyodemografik bilgi formu, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği [FŞTÖ], Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri [KZVDDE] ve Romantik İlişki Değerlendirme Ölçeği [RİDÖ] kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada, katılımcıların romantik ilişkide %16,0'sı orta yüksek, %15,4'ü ise yüksek düzeyde flört şiddeti algıladıkları görülmüştür. Kendine zarar verme davranışı açısından, %48,4'ü yüksek, %51,6'sı düşük yoğunluklu kendine zarar verme davranışı gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dating violence is defined as physical, emotional, sexual, or digital abuse inflicted by one partner on the other in a romantic relationship with the aim of gaining control or power. This study was conducted to examine the attitudes towards dating violence, its prevalence, and self-harming tendencies among students of a foundation university. Methods: The sample of the study consisted of 306 students selected through a simple random sampling method among students from nursing, nutrition and dietetics, physiotherapy and rehabilitation, medicine, and pharmacy departments at a foundation university. Data collection began in May 2024 and was completed in August 2024, with participants recruited from Yeditepe University. The data were collected online via a Google Forms survey. The instruments used in the study were the Sociodemographic Information Form, the Dating Violence Attitudes Scale [DVAS], the Inventory of Statements About Self-Injury [ISAS], and the Romantic Relationship Assessment Scale [RRAS]. Findings: In the study, it was found that 16.0% of the participants perceived a moderately high level, and 15.4% perceived a high level of dating violence in their romantic relationships. Regarding self-injurious behavior [SIB], 48.4% of the participants engaged in high-intensity self-injurious behavior, while 51.6% engaged in low-intensity self-injurious behavior.