Harmonik geometrik polinomlar ve sayılar
Harmonic geometric polynomials and numbers
  1. Tez No: 958571
  2. Yazar: PINAR AKKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle harmonik geometrik polinomların üreteç fonksiyonu elde edilecektir. Elde edilecek bu üreteç fonksiyonu yardımıyla, harmonik geometrik ve geometrik polinomlar için yeni kapalı formüller türetilecektir. Ayrıca, harmonik geometrik ve geometrik polinomların, iki geometrik polinomun çarpımlarının toplamları şeklinde ifade edilip edilemeyeceği araştırılacak ve bu toplamların yine harmonik geometrik ve geometrik polinomlar cinsinden yazılabileceği gösterilecektir. Son olarak, harmonik geometrik polinomların Euler ve Bernoulli sayıları ile olan ilişkileri ortaya konulacak; bu ilişkiler aracılığıyla, söz konusu polinomlar için elde edilen özellikler ilgili özel sayılara da aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first obtain the generating function of the harmonic-geometric polynomials. Using the generating function, new closed-form expressions for harmonic geometric and geometric polynomials are derived. Furthermore, we investigate whether the sums of products of two geometric polynomials can be expressed in terms of harmonic-geometric and geometric polynomials, and it is shown that such expressions are indeed possible. Finally, we establish the relationships between harmonic geometric polynomials and the Euler and Bernoulli numbers. Through these connections, the properties obtained for the polynomials are extended to these special numbers.