Mekkî ve Medenî ayetler bağlamında liderlik kavramları ve Hz. Muhammed'in devlet yönetimi
Leadership concepts in the context of Meccan and civilized verse and the state administration of the Prophet Muhammad
- Tez No: 958570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasında, Hz. Muhammed'in (sav) liderlik anlayışı Kur'an ayetleri ışığında ele alınarak İslam'da yönetim ve liderlik kavramları kapsamlı bir biçimde incelenmiştir. Araştırmada, Hz. Muhammed'in (sav) Mekke ve Medine dönemlerindeki liderlik uygulamaları tarihsel, sosyolojik ve dinî açılardan detaylı şekilde analiz edilmiştir. Mekke döneminde, kabilecilik anlayışının hâkim olduğu bir toplum yapısı içerisinde Hz. Muhammed (sav), tevhid inancını esas alarak bireysel ve toplumsal dönüşümü hedefleyen ahlaki temelli bir liderlik sergilemiştir. Akabe Biatları, hicret süreci ve toplumla kurduğu güven ilişkisi bu dönüşümün temel dinamiklerini oluşturmuştur. Mekke'de siyasi bir otoriteye sahip olmamasına rağmen, ilahi vahyin rehberliğinde ahlaki ve manevi değişimi öncelikli görmüş, bireylerin içsel dönüşümünü toplumsal değişimin başlangıç noktası olarak kabul etmiştir. Medine dönemine geçişle birlikte Hz. Muhammed'in (sav) liderliği, siyasal, hukuki ve toplumsal yeniden yapılanmayı da kapsayan çok yönlü bir yapıya bürünmüştür. Medine Vesikası ile farklı inanç ve etnik kökenlere sahip gruplar arasında barış ve toplumsal düzen sağlanmış; Yahudiler ve diğer topluluklarla yapılan anlaşmaların diplomatik boyutları ele alınmıştır. Hudeybiye Antlaşması ve sonrasındaki siyasi gelişmeler, İslam devletinin kuruluş sürecini şekillendirmiştir. Hz. Muhammed'in (sav) liderliği, sadece dinî bir dönüşüm değil, aynı zamanda siyasi, hukuki ve toplumsal bir inşa hareketi olarak İslam toplumunun temel yapı taşlarını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the leadership approach of the Prophet Muhammad (pbuh) was examined in the light of the verses of the Quran and the concepts of management and leadership in Islam were examined comprehensively. In the research, the leadership practices of the Prophet Muhammad (pbuh) during the Meccan and Medinan periods were analyzed in detail from historical, sociological and religious perspectives. During the Meccan period, within a social structure dominated by tribalism, the Prophet Muhammad (pbuh) exhibited a moral-based leadership aimed at individual and social transformation based on the belief in monotheism. The Aqaba Pledges, the migration process and the trust relationship he established with the society constituted the basic dynamics of this transformation. Although he did not have a political authority in Mecca, he prioritized moral and spiritual change under the guidance of divine revelation and accepted the inner transformation of individuals as the starting point of social change. With the transition to the Medinan period, the leadership of the Prophet Muhammad (pbuh) took on a multi-faceted structure that also included political, legal and social restructuring. With the Medina Document, peace and social order were established between groups with different beliefs and ethnic origins; The diplomatic dimensions of the agreements made with the Jews and other communities are discussed. The Treaty of Hudaybiyyah and the political developments that followed shaped the process of establishing the Islamic state. The leadership of the Prophet Muhammad (pbuh) established the fundamental building blocks of the Islamic society, not only as a religious transformation but also as a political, legal and social construction movement.