Öğrenme yönetim sistemi kullanıcı arayüzünün görsel tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmesi: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi eKampüs örneği
Evaluation of the user interface of the learning management system in terms of visual design principles: The case of Anadolu University Open Education Faculty eCampus
- Tez No: 958607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Toplumun istek ve beklentileri yeni teknolojik gelişmelerin sonucunda değişmektedir. Günümüz teknolojileri ve yaşam tarzının değişmesiyle birlikte eğitim gören birçok kişi her yerden ulaşım sağlayabildiği ve kendi zamanına göre uygulayabildiği için çevrimiçi uzaktan öğretimi tercih etmektedir. Çevrim içi derslere talebin artmasıyla birlikte eğitimciler ve geliştiriciler hızlıca dijital ortamda içerik üretmeye ve öğrenme yönetim sistemlerini geliştirmeye yönelmiştir. Bir Öğrenme yönetim sisteminin işlevleri önemli olduğu kadar, arayüz tasarımı da kullanıcıyı karşılama ve yönlendirme işlevi olduğu için sağlıklı bir öğrenme süreci sağlamakta önemli bir role sahiptir. Bu ortamların arayüz tasarımının kullanıcı deneyimini ve öğrenme sürecini önemli ölçüde etkilediği ve özellikle açıköğretim gibi heterojen ve çok katmanlı bir kullanıcı kitlesine sahip olan sistemlerde, yalnızca estetik nedenlerle değil, aynı zamanda kullanıcıların demografik ve algısal özellikleriyle de uyumlu olacak şekilde görsel tasarım ilkelerinin uygulanması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, bir öğrenme yönetim sistemi olan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi eKampüs sistemi görsel arayüz tasarımınında kullanıcıların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılıklar olup olmadığını belirlemek ve elde edilen bulgular doğrultusunda öğrenme ortamlarında kullanıcı merkezli tasarım stratejilerine ilişkin çıkarımlarda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The demands and expectations of society are changing as a result of new technological developments. With today's technologies and changing lifestyles, many educated people prefer online distance education because they can access it from anywhere and apply it on their own time. With the increasing demand for online courses, educators and developers have quickly turned to producing content in the digital environment and developing learning management systems. As important as the functions of a learning management system are, the interface design has an important role in providing a healthy learning process as it has the function of welcoming and guiding the user. It is thought that the interface design of these environments significantly affects the user experience and the learning process and that visual design principles should be applied not only for aesthetic reasons but also in accordance with the demographic and perceptual characteristics of the users, especially in systems with a heterogeneous and multi-layered user base such as open education. The aim of this study is to determine whether there are significant differences in the visual interface design of Anadolu University Open Education Faculty eCampus system, a learning management system, according to the demographic characteristics of the users and to make inferences about user-centered design strategies in learning environments in line with the findings obtained.