Çağdaş seramik sanatında yeni nesil teknolojilerin sürdürülebilirlik bağlamında incelenmesi
Examination of new generation technologies in contemporary ceramic art in the context of sustainability
  1. Tez No: 958608
  2. Yazar: BESTE ALTINDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DUYGU KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, çağdaş seramik sanatında kullanılan yeni nesil teknolojilerin sürdürülebilirlik perspektifiyle kapsamlı biçimde incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle sürdürülebilirlik kavramının kökeni, gelişim süreci ve temel ilkeleri ele alınmış; ardından sanat alanındaki yansımaları tarihsel bir bağlamda değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, tarih öncesinden günümüze uzanan süreçte sanatın doğayla kurduğu ilişki, sürdürülebilir malzeme kullanımı, içeriksel dönüşümler ve dönemsel değişimler üzerinden ele alınmıştır. Araştırmanın odak noktası, çağdaş seramik sanatında ve seramik endüstrisinde giderek önem kazanan geri dönüşüm uygulamaları, yeni nesil teknolojik gelişmeler, otomasyon sistemleri ve enerji verimli pişirme tekniklerinin üretim süreçlerine sağladığı katkılar ve sürdürülebilirlik açısından yarattığı etkiler olmuştur. Bu teknolojilerin çağdaş seramik sanatına yansımaları güncel projeler, sanatçı uygulamaları ve örnek eserler üzerinden açıklanmış; sürdürülebilir üretim süreçlerine sunduğu olanaklar ile seramiğin geleceğine yönelik taşıdığı potansiyel kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Seramik sanatının teknoloji ve sürdürülebilirlikle kurduğu ilişki, disiplinlerarası bir bakış açısıyla değerlendirilmiş ve bu doğrultuda alana özgün bir katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to thoroughly examine the integration of new generation technologies into contemporary ceramic art within the framework of sustainability. The study first explores the origins, development, and core principles of the concept of sustainability, followed by an evaluation of its implications in the field of art within a historical context. The relationship between art and nature, from prehistoric times to the present, is analyzed through sustainable material usage, conceptual transformations, and period-specific changes. The focus of the study lies in the growing significance of recycling practices, technological advancements, automation systems, and energy-efficient firing methods within both contemporary ceramic art and the ceramic industry. Their contributions to production processes and their impact on sustainability are discussed in detail. The influence of these technologies on contemporary ceramic practices is illustrated through recent projects, artist applications, and selected artworks. The potential they hold for the future of ceramics and the opportunities they offer for sustainable production are explored extensively.The relationship between ceramic art, technology, and sustainability is examined from an interdisciplinary perspective, with the goal of offering a unique and original contribution to the field.