Kastamonu tahta kalıp baskı sembollerinin günümüz seramik kaplama malzeme yüzeylerine uygulanarak yeni tasarım ve kullanım alanlarının yaratılması
Creating new design and usage areas by applying Kastamonu wooden mould printing symbols to today's ceramic coating material surfaces
- Tez No: 958613
- Danışmanlar: PROF. EMEL ŞÖLENAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Kültürel unsurların kimlik, aidiyet ve sanatsal ifade üzerindeki etkisinden yola çıkılarak hazırlanan bu çalışmada, tekstil ve seramik baskı yöntemlerinin tarihsel gelişimi, kültürel pratiklerle etkileşimi ve estetik dönüşümü çok yönlü olarak ele alınmıştır. Baskı sanatlarının kimlik inşasındaki rolü malzeme, motif ve biçimsel yaklaşımlar bağlamında değerlendirilirken, geleneksel el sanatları ile çağdaş tasarım süreçleri arasındaki ilişki sürdürülebilirlik ve yenilikçilik çerçevesinde incelenmiştir. Bu çerçevede, Kastamonu'ya tahta kalıp baskı sembolleri hem kültürel mirasın taşıyıcıları hem de çağdaş tasarımda referans alınan sembolik unsurlar olarak işlenmiştir. Bu araştırma kapsamında, Kastamonu yöresine özgü tahta kalıp baskı sanatında kullanılan kalıpların motif ve sembol özellikleri incelenmiş; Kastamonu Müzesi Müdürlüğü'nden temin edilen özgün motif örnekleriyle oluşturulan sembol kataloğu ve Kastamonu'daki atölye sahipleriyle yapılan bireysel görüşmelere dayalı veriler, geleneksel üretim yöntemleri, motiflerin kültürel bağlamı ve teknik özellikleri hakkında nitel bilgiler sağlamıştır. Saha çalışması sürecinde, nitel araştırma yöntemi benimsenerek elde edilen betimsel veriler Tasarım Odaklı Araştırma (Design- Based Research– DBR) modeli kapsamında analiz edilmiş; motifler Gestalt Psikolojisi çerçevesinde motif- sembol ve kompozisyon yönünden değerlendirilmiş ve bu analizler doğrultusunda, seramik karo kaplama alanında çağdaş tasarım ilkelerine uygun yeni yaklaşımlar geliştirilmiştir. Böylelikle, geleneksel motiflerin farklı alanlara uyarlanmasına yönelik elde edilen bulgular, kültürel sürdürülebilirliğe katkı sunarken, aynı zamanda tasarımcılara yaratıcı ifade alanları sağlayacak nitelikte uygulama örnekleri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Drawing on the influence of cultural elements on identity, belonging, and artistic expression, this study explores the historical development of textile and ceramic printing methods, their interaction with cultural practices, and their aesthetic transformation from a multifaceted perspective. The role of printmaking in identity construction is evaluated in the context of materials, motifs, and formal approaches, while the relationship between traditional handicrafts and contemporary design processes is examined within the framework of sustainability and innovation. Within this framework, woodblock printing symbols from Kastamonu are treated both as carriers of cultural heritage and as symbolic elements referenced in contemporary design. Within the scope of this research, the motif and symbol features of the molds used in the traditional woodblock printing art specific to the Kastamonu region were examined; the symbol catalogue created with original motif samples obtained from the Kastamonu Museum Directorate and the data based on individual interviews with workshop owners in Kastamonu provided qualitative information about traditional production methods, cultural context and technical features of the motifs. During the fieldwork process, the descriptive data obtained by adopting the qualitative research method were analyzed within the scope of the Design-Based Research (DBR) model; the motifs were evaluated in terms of motif-symbol and composition within the framework of Gestalt Psychology and in line with these analyses, new approaches in line with contemporary design principles in the field of ceramic tile coating were developed. Thus, the findings obtained regarding the adaptation of traditional motifs to different areas contributed to cultural sustainability while also presenting potential application examples that will provide creative expression areas for designers.