T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde akıllı tahta kullanımına yönelik öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Examination of student opinions on using smartboards of the courses that Rupublic of Turkey, revolution history and Ataturkism
- Tez No: 534395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL OĞUZ HAÇAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sürekliliğinin sağlanması eğitim alanında da insanların kendilerini ve yetkinliklerini geliştirmesini gerekli kılmaktadır. Eğitim alanında tabletler, televizyonlar ve akıllı tahtalarla teknoloji sınıflara girmiştir. Bu bağlamda sınıflarda teknoloji kullanımının önemi yadsınamayacak bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak eğitimde kalitenin artırılmasında kullanılan materyaller tek başına yeterli olmamaktadır. Bununla beraber öğrencilerin görüşlerinin de incelenmesinin önemi artmaktadır. Bu araştırmanın amacı; 8. sınıf öğrencilerinin T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde akıllı tahta kullanımına yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu; Kastamonu Seydiler ilçesinde 2015-2016 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 71 ortaokul 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgilerin, öğrenci görüşlerinin ve açık uçlu soruların yer aldığı '' Öğrenci Anket Formu '' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde nitel verilerle, nicel veriler desteklenmiştir. Anketten elde edilen verilerin analizinde SPSS17.0 paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Nitel veriler için ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre 8. Sınıf öğrencilerinin T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde akıllı tahta kullanımına yönelik görüşleri açıklanmıştır. Öğrenci görüşleri incelendiğinde akıllı tahta kullanılan derslerin verimli ve yararlı geçtiği ancak teknik kaynaklı sorunların ortaya çıktığı araştırma sonuçları arasında yer almaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerden yola çıkarak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the education to ensure the continuity of scientific and technological development makes it necessary to improve people themselves and their competencies. In the area of education; Thanks to the tablets, televisions and smart boards technology has started to use in the classes. In this context, using of technology in classroom emerges as a reality that cannot be overlooked. However, the materials that used to increase the qualifications in education alone are not enough. On the other hand, the importance of examining the views of students is getting ximportant.The purpose of this research is to examine the 8th Grade Students' opinions on the using smart board in lessons that, Republic of Turkey, Revolution History and Ataturkısm. The study group of the essay constitutes 71 8th grade students who continue their education in Kastamonu Seydiler in the 2015-2016 education period. In this study; the general screening model was used. To collect data, The Student Questionnaire Form that include personal information, student opinions and open-ended questions were used. Quantitative and qualitative dat aanalysis methods were supported in the analysis of the data obtained from the research. SPSS17.0 package program was used in the analysis of the data obtained from the questionnaire . T-test and ANOVA were used in the analysis of quantitative data. Descriptive analysis technique was used for qualitative data. According to the findings, opinions of the students who are studying the 8th grade, about the using of smart board in Rupublic of Turkey, Revolution History and Ataturkısm course are explained. When student views are examined, the results of the research on the courses, which are used smart boards, are efficient and useful but technical problems have happened. As a result of the research, suggestions have been made to the researchers from the data that obtained