Yemek ve kimlik bağlamında vegan mutfak
Vegan cuisine/ kitchen in the context of food and identity
  1. Tez No: 958614
  2. Yazar: ÖZLEM YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sosyoloji, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
Bu çalışma, gıdanın turizm sektöründe yalnızca temel bir tüketim unsuru değil, aynı zamanda bireysel ve toplumsal kimliklerin inşasında etkili bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Artan küresel farkındalıkla birlikte gıda, kültürel değerlerin, sosyal aidiyetlerin ve etik-politik tercihlerin bir yansıması haline gelmiştir. Bu bağlamda vegan mutfak, sadece bir beslenme biçimi değil; çevresel sürdürülebilirlik, hayvan özgürlüğü ve etik-politik duruşların gündelik yaşamda ifadesi olarak öne çıkmaktadır. Veganlık, bireylerin kimliklerini kurma, ifade etme ve sosyal konumlarını yeniden tanımlama süreçlerinde merkezi bir rol üstlenmektedir. Bu araştırma, en az beş yıldır vegan olan bireylerle yürütülmüş; kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen 21 katılımcıyla derinlemesine mülakât yapılmış, üç katılımcı ile de ev ortamında katılımlı gözlem gerçekleştirilmiştir. Beraberinde çeşitli vegan etkinliklere katılınarak gözlem ve katılımlı gözlemler yapılmıştır. Bulgular, vegan bireylerin etik ve politik motivasyonlarının kimlik inşa süreçlerinde belirleyici olduğunu, bu kimliğin ise sosyal ilişkiler ve kolektif pratikler aracılığıyla pekiştiğini göstermektedir. Veganlık, yalnızca neyin yenip yenmeyeceğine dair bireysel bir tercih değil; dünyayla kurulan ilişki biçimini yeniden tanımlayan, kültürel ve politik bir aidiyet alanı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışma, vegan kimliğin sürdürülebilir turizm politikalarıyla nasıl bütünleşebileceğine dair stratejik bir perspektif sunmakta ve turizm sosyolojisi açısından yeni tartışma alanları açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study reveals that food functions not only as a basic element of consumption in the tourism sector but also as a powerful tool in the construction of individual and collective identities. With the rise of global awareness, food has increasingly become a reflection of cultural values, social affiliations, and ethical-political choices. In this context, vegan cuisine emerges not merely as a dietary practice, but as an expression of environmental sustainability, animal liberation, and ethical-political stances in everyday life. Veganism plays a central role in how individuals construct, articulate, and renegotiate their identities and social positions. This research was conducted with individuals who have followed a vegan lifestyle for at least five years. Using a snowball sampling method, in-depth interviews were carried out with 21 participants, and participant observation was conducted in the homes of three individuals. Additionally, various vegan events were attended for both direct and participant observation. The findings indicate that ethical and political motivations are key to the identity construction processes of vegan individuals, and that this identity is reinforced through social relationships and collective practices. Veganism is not merely a matter of personal dietary choice, but rather a redefinition of one's relationship with the world—emerging as a space of cultural and political belonging. In this regard, the study offers a strategic perspective on how vegan identity may be integrated into sustainable tourism policies and opens new avenues for discussion within the sociology of tourism.