Artırılmış gerçeklik uygulamalarının algılanan değer, memnuniyet ve davranışsal niyet üzerine etkileri: Eskişehir Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı örneği
The effects of augmented reality applications on perceived value, satisfaction, and behavioral intention: The case of Eskişehir Sazova Science, art and Culture Park
  1. Tez No: 958620
  2. Yazar: BATUHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY EMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Turizm, Science and Technology, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, artırılmış gerçeklik (AG) teknolojisinin tema parkı ziyaretlerinde algılanan değer, ziyaretçi memnuniyeti ve davranışsal niyet üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Eskişehir'de yer alan Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı'ndaki Masal Şatosu örneği üzerinden yürütülmüştür. Araştırma kapsamında, ziyaretçilere Masal Şatosu deneyimini zenginleştirmek amacıyla geliştirilen bir artırılmış gerçeklik uygulaması sunulmuş; deneyim sonrası hem nicel (anket) hem de nitel (yarı yapılandırılmış görüşmeler) veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda Nicel bulgular, artırılmış gerçeklik deneyiminin özellikle algılanan değer boyutunda sınırlı etkiye sahip olduğunu, memnuniyet ve davranışsal niyet düzeylerinde ise anlamlı farklar yaratmadığını göstermektedir. Öte yandan nitel veriler, deneyimin akılda kalıcılığı artırdığı, ziyaretçilerin ilgisini çektiği ve teknoloji destekli anlatıların tema park deneyimini zenginleştirdiği yönünde güçlü göstergeler sunmuştur. Bununla birlikte, ziyaretçi profilinin teknolojik yeterliliği, içeriklerin derinliği ve kontrol grubunun geleneksel deneyimi gibi faktörler, AG uygulamasının etkisini sınırlayan etmenler olarak öne çıkmıştır. Sonuç olarak, çalışmanın bulguları artırılmış gerçekliğin turizm deneyimlerinde stratejik bir gereklilik olduğu ortaya konulmuştur. Teknolojinin tek başına yeterli olmadığı, içerik kalitesi, hedef kitle uyumu ve deneyim tasarımının bütüncül biçimde ele alınmasının gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda, tema parkları gibi kültürel ve eğitsel alanlarda AG uygulamalarının daha etkili kullanılabilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of augmented reality (AR) technology on perceived value, visitor satisfaction, and behavioral intention in theme park experiences. The research was conducted at the Fairy Tale Castle located in Eskişehir Sazova Science, Art and Culture Park. As part of the study, an AR application was developed to enhance the Fairy Tale Castle experience for visitors. Data were collected through both quantitative (surveys) and qualitative (semi-structured interviews) methods, following the visitor experience. Quantitative findings revealed that the AR experience had a limited effect particularly on perceived value and did not create significant differences in terms of satisfaction and behavioural intention. However, qualitative data indicated that the experience enhanced memorability, attracted visitor interest, and enriched the theme park experience through technology-assisted storytelling. Nevertheless, factors such as the technological competence of the visitor profile, the depth of content, and the control group's strong traditional experience emerged as limitations affecting the impact of the AR application. In conclusion, the findings suggest that augmented reality must be strategically designed within tourism experiences. Technology alone is not sufficient; content quality, audience alignment, and holistic experience design are emphasized as essential components. Accordingly, recommendations are offered for more effective use of AR applications in cultural and educational destinations such as theme parks.