Beden eğitimi öğretmenlerinde algılanan kurumsal serbest zaman desteği ile serbest zaman motivasyonu arasındaki ilişki
The relationship between perceived institutional free time support and free time motivation in physical education teachers
  1. Tez No: 958619
  2. Yazar: TUĞÇE BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, bireylerin algıladığı kurumsal destek ile serbest zaman motivasyonu arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlere çeşitli demografik faktörlerin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, farklı yaş gruplarından, gelir düzeylerinden ve çalışma ortamlarından gelen toplam 372 birey oluşturmaktadır. Çalışmada, nicel bir yaklaşım benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak“Algılanan Kurumsal Destek Ölçeği”ve“Serbest Zaman Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, bağımsız örneklemler t-testi, One-Way ANOVA ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular, kadınların algıladığı kurumsal desteğin erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermiştir (p = 0.007). Gelir düzeyi açısından, düşük gelir grubundaki bireylerin algıladığı kurumsal destek daha yüksek bulunmuş (p = 0.018), medeni durumun ise bu algı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir (p = 0.569). Yaş gruplarına göre serbest zaman motivasyonu açısından, 26-30 yaş grubunun diğer gruplara kıyasla daha yüksek motivasyon seviyelerine sahip olduğu belirlenmiştir (p < 0.001). Ayrıca, haftalık serbest zaman etkinliği süresinin artması, algılanan kurumsal destek düzeyinde anlamlı bir artışla ilişkilendirilmiştir (p < 0.001). Tercih edilen etkinlik türlerine göre yapılan değerlendirmede, sportif etkinlikleri tercih eden bireylerin kurumsal destek algısının diğer etkinlik türlerini tercih edenlere göre daha yüksek olduğu ortaya konmuştur (p < 0.001). Korelasyon analizi ise algılanan kurumsal destek ile serbest zaman motivasyonu arasında zayıf ama anlamlı bir pozitif ilişki olduğunu göstermiştir (rho = 0.180, p < 0.001). Sonuç olarak, kurumsal destek algısının bireylerin gelir düzeyi, cinsiyeti ve katıldıkları etkinlik türleri gibi değişkenlerden etkilendiği, serbest zaman motivasyonunun ise yaş gruplarına bağlı olarak değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, bireylerin serbest zamanlarını değerlendirme biçimlerinin ve kurumsal destek algılarının, iş ortamından ve sosyal faktörlerden nasıl etkilendiğini anlamak için önemli bir çerçeve sunmaktadır. Araştırma sonuçları, bireylerin motivasyon ve destek ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması ve destekleyici sosyal ortamların tasarlanması için önemli pratik çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between individuals' perceived organizational support and leisure motivation, as well as the impact of various demographic factors on these variables. The sample consists of a total of 372 individuals from different age groups, income levels, and work environments. A quantitative approach was adopted in the study, and data were collected using the“Perceived Organizational Support Scale”and the“Leisure Motivation Scale.”The data were analyzed using independent samples t-test, One-Way ANOVA, and Spearman correlation analysis. The findings revealed that women perceived significantly higher organizational support compared to men (p = 0.007). Regarding income levels, individuals in the lower income group perceived higher organizational support (p = 0.018), while marital status did not have a significant impact on this perception (p = 0.569). In terms of leisure motivation, individuals aged 26-30 exhibited higher levels of motivation compared to other age groups (p < 0.001). Moreover, an increase in weekly leisure activity participation was significantly associated with a higher level of perceived organizational support (p < 0.001). The analysis of preferred activity types indicated that individuals who preferred sports activities had higher perceptions of organizational support compared to those who preferred other activity types (p < 0.001). The correlation analysis showed a weak but significant positive relationship between perceived organizational support and leisure motivation (rho = 0.180, p < 0.001). In conclusion, the perception of organizational support was found to be influenced by variables such as income level, gender, and preferred activity types, while leisure motivation varied according to age groups. These findings provide an important framework for understanding how individuals' leisure activities and perceptions of organizational support are influenced by work environments and social factors. The results of the study offer practical implications for better understanding individuals' motivational and support needs and for designing supportive social environments.