Oyuncunun provaya hazırlık aşamasında Viewpoints Tekniğinin kullanılması
Using the Viewpoints Technique in the actor's preparation for rehearsal
  1. Tez No: 958621
  2. Yazar: MELİS NUR ÖLÇERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, oyunculuk yöntemlerinden biri olan Viewpoints Tekniğinin, bir oyuncunun provaya hazırlık aşamasında bu tekniğin kullanımına yönelik incelenmesi üzerine gerçekleştirilmiştir. Tarihsel süreçte postmodernizm fikirleriyle birlikte ortaya çıkan bu dans teorisinin oluşum süreci, ilk kez tekniği ortaya koyan Mary Overlie üzerinden başlatılarak bir inceleme süreci ortaya konmuştur. Ardından Stanislavski, Grotowski, Peter Brook ve Barba'nın yaklaşımlarıyla örtüşen bazı fikirlerinden hareketle, Anne Bogart tarafından çerçevesi genişletilerek bir oyunculuk tekniği olarak ortaya çıkışı aktarılmaktadır. Bu tekniğin önerdiği Bakış Açılarına dair alıştırmalar incelenerek hedeflerinin saptanmasının ardından, incelenen alıştırmalardan hareketle; tekniğin oyunculuk çalışması ve provaya ön hazırlık aşamasında kullanımına yönelik mevcut bir örnek çalışmanın analizi yapılarak inceleme tamamlanmıştır. Bu süreçte, alıştırmaların hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı ve oyuncu kişisine olan yaratıcı katkısı gibi araştırma sorularını oluştururken; sonuç bölümünde ise tekniğin bir oyuncu kişisine ve oyun provasına katkısı bağlamında değerlendirilmesinin ardından, günümüz tiyatro anlayışındaki yeri ve geçerliliği üzerine bir tartışma alanı oluşturularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the examination of the Viewpoints Technique, one of the acting methods, on the use of this technique in the preparation phase of an actor's rehearsal. The formation process of this dance theory, which emerged with the ideas of postmodernism in the historical process, was started through Mary Overlie, who first introduced the technique, and an examination process was put forward. Then, based on some of the ideas that overlap with the approaches of Stanislavski, Grotowski, Peter Brook and Barba, its emergence as an acting technique is explained by expanding its framework by Anne Bogart. After examining the exercises related to the Perspectives suggested by this technique and determining their objectives, the analysis of an existing case study on the use of the technique in the stage of preparation for acting practice and rehearsal is completed. In this process, research questions such as whether the exercises achieved their goals and their creative contribution to the actor's persona; in the conclusion, after evaluating the technique in the context of its contribution to an actor's persona and play rehearsal, the study is completed by creating a discussion area on its place and validity in today's theater understanding.