Sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında Türkiye'de tarım finansmanı
Agricultural financing in Turkey within the framework of the sustainability approach
  1. Tez No: 958646
  2. Yazar: ERHAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTINIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, İşletme, Economics, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarım ülkelerin ana kaynağı olması nedeniyle tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliği hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından tarım sektörünün finansman ihtiyacının azami ölçüde karşılanması gerekmektedir. Ekonomik, çevresel ve sosyal sorumluluklar kapsamında sürdürülebilir tarım faaliyetlerinin finanse edilmesi, finans sektörünün sürdürülebilirlik yaklaşımı açısından atması gereken bir adım olarak öne çıkmaktadır. Çalışmamızda, Türkiye'nin tarım sektörüne ilişkin temel veriler incelenmiş, ardından sürdürülebilir finans çerçevesi ele alınmıştır. Türkiye'de tarım sektörünün finansmanı noktasında kurum ve kuruluşlar bazında inceleme yapılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda sürdürülebilir tarım finansmanına ilişkin sorunlara ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sustainability of agriculture is of vital importance as it is the main source of the agricultural sector. Therefore, the sustainability of agriculture and the financing of agriculture must be met to the maximum extent. Within the scope of economic, growth and social responsibilities, the financing of sustainable agriculture should be provided, and the sustainability approach of finance should stand out as a step to be taken. In our study, basic data regarding Turkey's agricultural sector were examined, then sustainable finance frameworks were obtained. An examination was made in some of the institutions and organizations that provide financing for the agricultural sector in Turkey. As a result of the examination, maintenance and solution suggestions regarding sustainable agricultural financing were given.