Jacques Lecoq'un bufon tiyatrosu üzerine bir uygulama
A practical study on Jacques Lecoq bouffon theatre
  1. Tez No: 958647
  2. Yazar: FATİH PAZVANTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çağdaş tiyatro yöntemlerinin önde gelen pedagoglarından Jacques Lecoq'un oyuncunun fizikselliğine dayalı yaklaşımı 20. yüzyıl tiyatrosuna önemli katkılar sunmuştur. Oyuncu eğitimi ve sahneleme pratikleri açısından oluşturduğu dramatik sahalardan biri de bufon tiyatrosudur. Grotesk ve marjinal olanı merkeze alarak norm-dışı ve politik yaklaşımıyla yöntem, seyirciyle rahatsız edici bir ilişki kurmaktadır. Bu tez çalışmasında Lecoq'un bufon tiyatrosunu kuramsal düzeyde incelemek ve Alfred Jarry'nin Kral Übü adlı oyununun grotesk, bufon estetiği ve patafizik diliyle uygulama aşamasında bulduğu karşılığın -kuramsal ve pratik- olarak araştırılması amaçlanmıştır. Kuramsal çalışmanın ardından Jacques Lecoq'un bufon tiyatrosunun, metin çalışması düzeyinde yorumlama olanakları ve sahneleme çalışması aşamasında özgün bir metodoloji sunduğu görülmüştür. Bufonların sahne enerjisi, beden kullanımı ve politik üslupları uygulamaya dönük araştırmalarda Kral Übü gibi metinlerin nasıl yorumlanabileceğine dair bir model oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Jacques Lecoq, a leading pedagogue of contemporary theatre, has significantly contributed to 20th-century theatre with his approach centered on the actor's physicality. One dramatic field he has developed for actor training and staging is Bouffon theatre. This method establishes a disturbing relationship with the audience through a non-normative and political approach that highlights the grotesque and the marginal. This thesis aims to investigate Lecoq's Bouffon theatre from a theoretical perspective and to explore - both theoretically and practically - how Alfred Jarry's play Ubu the King aligns with its implementation using the language of the grotesque, Bouffon aesthetics, and pataphysics. In the theoretical study, it was observed that Jacques Lecoq's Bouffon theatre offers interpretive textual possibilities and an original staging methodology. The stage energy, use of the body, and political style of the Bouffons form a model for interpreting texts such as King Ubu in applied research.