Akdeniz'de Ro-Ro taşımacılığı: Mersin-KKTC hattı örneği
Ro-Ro transportation in the Mediterranean:: Mersin-TRNC
  1. Tez No: 958667
  2. Yazar: DENİZ KESKİNOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki Ro-Ro (Roll-on/Roll-off) taşımacılığını, özellikle Mersin-KKTC hattı özelinde ele almakta ve bu taşıma modelinin ekonomik ve lojistik boyutlarını değerlendirmektedir. Ro-Ro taşımacılığı, tekerlekli araçların gemilere kendi hareket kabiliyetleriyle yüklenip boşaltılmasını sağlayarak zaman ve maliyet açısından önemli avantajlar sunmakta; kara ve deniz taşımacılığı arasında kesintisiz geçiş sağlamaktadır. Türkiye'nin stratejik konumu ve Akdeniz'e açılan limanları, bu taşımacılığı bölgesel lojistikte kritik bir konuma taşımaktadır. 2020–2024 yılları arasındaki taşıma verileri doğrultusunda Mersin-Gazimağusa, Taşucu-Girne, Mersin-Girne ve Taşucu-Gazimağusa Ro-Ro hatları; sefer sayıları, taşınan yük miktarları ve araç sayıları açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Mersin-Gazimağusa hattı hem sefer sayısı hem de taşınan araç ve yük hacmi bakımından en yüksek değerlere ulaşarak sistemin ana omurgasını oluşturmuştur. Bu hattı sırasıyla Taşucu-Girne, Mersin-Girne ve Taşucu-Gazimağusa hatları izlemiştir. Yük taşımacılığı açısından ise Gazimağusa Limanı belirgin şekilde öne çıkmaktadır. Ancak Gazimağusa ve Girne limanlarında mevcut olan altyapı yetersizlikleri ve kapasite sınırlılıkları, taşımacılık verimliliğini düşürmekte ve sürdürülebilir büyümenin önünde engel teşkil etmektedir. Bu bağlamda, liman altyapılarının modernizasyonu, sefer planlamalarının mevsimsel taleplere göre yeniden düzenlenmesi ve daha bütünleşmiş bir taşımacılık yapısının oluşturulması önerilmektedir. Çalışma, Türkiye-KKTC arasındaki Ro-Ro taşımacılığının geliştirilmesi için hem bilimsel hem de stratejik politika üretimi açısından katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Roll-on/Roll-off (Ro-Ro) transportation between Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), with a particular emphasis on the Mersin–TRNC route. It evaluates the economic and logistical dimensions of this transportation model. Ro-Ro transport offers significant advantages in terms of time and cost by enabling wheeled vehicles to be loaded and unloaded from vessels under their own power, thereby ensuring uninterrupted transitions between land and sea transport modes. Turkey's strategic location and its ports opening to the Mediterranean position this transportation model as a critical component in regional logistics. Based on transport data from 2020 to 2024, the Mersin–Gazimağusa, Taşucu–Girne, Mersin–Girne, and Taşucu–Gazimağusa Ro-Ro routes were compared in terms of number of voyages, cargo volume, and number of vehicles transported. The analysis reveals that the Mersin–Gazimağusa route constitutes the backbone of the system, recording the highest figures in voyage frequency, vehicle, and cargo volume. This route is followed, in order of volume, by the Taşucu–Girne, Mersin–Girne, and Taşucu–Gazimağusa routes. In terms of freight transport, Gazimağusa Port emerges as the most prominent hub. However, infrastructure deficiencies and capacity limitations at the ports of Gazimağusa and Girne hinder transport efficiency and pose significant obstacles to sustainable growth. In this context, it is recommended to modernize port infrastructures, revise voyage planning according to seasonal demand, and develop a more integrated transport structure. This study aims to contribute to both scientific discourse and strategic policy development for enhancing Ro-Ro transportation between Turkey and the TRNC.