Yamaç paraşütü tandem uçuşa motive eden faktörler ölçeğinin geliştirilmesi: Katılımcıların motivasyonel faktörleri, sürekli/durumluk kaygıları ve ödamonik iyi oluşlarının demografik değişkenlerle ilişkisinin; memnuniyet algısı ve hissedilen duygular açısından farklılaşma durumlarıyla birlikte incelenmesi
Development of the scale of motivational factors in tandem paragliding flights: Examination of the relationships between motivation, trait/state anxiety, and eudaimonic well-being by demographics; and the differences in demographics based on perceived satisfaction and felt emotions
  1. Tez No: 958666
  2. Yazar: GÖKTUĞ YAZGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK ARDAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireyleri yamaç paraşütü tandem uçuşa motive eden faktörler ölçeğinin geliştirilerek, katılımcıları tandem uçuşa motive eden faktörleri, sürekli ve durumluk kaygıları ve ödamonik iyi oluşları arasındaki ilişkinin demografik değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma bulguları, tandem yamaç paraşütü deneyiminin katılımcıların psikolojik durumları üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymaktadır: Etkinlik öncesinde yüksek olan durumluk kaygı seviyelerinin (86,83±10,68), etkinlik sonrası anlamlı şekilde düştüğü saptanmıştır (80,37±9,29). Bu durum, ekstrem sporların stres yönetiminde sağladığı potansiyel katkıları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between the motivational factors, state and trait anxiety levels, eudaimonic well-being, demographic variables, event satisfaction, and emotional states of individuals participating in tandem paragliding activities. Additionally, the study sought to develop a motivation scale specific to the field of paragliding. The research findings indicate that the tandem paragliding experience has positive effects on the participants' psychological states: It was found that the state anxiety levels, which were high before the activity (86.83±10.68), significantly decreased after the event (80.37±9.29). This highlights the potential contributions of extreme sports to stress management.