Kalker ocaklarının çevresel etkileri ve sıfır atık sistemlerinin uygulanması: Şanlıurfa örneği
Environmental impacts of limeter quarry and implementation ofzero waste systems: The case of Şanlıurfa
  1. Tez No: 958668
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kalker diğer adıyla kireç taşı, CaCo3(kalsiyum karbonat ) olarak bilinmektedir. Çoğunlukla kireç taşı,mercan foraminifera ve yumuşakçalar vb. deniz canlılarının vücud parçalarından oluşan karbonat tortul kayaçtır. Kalker, inşaat sektöründe önemli bir hammadde olduğundan üretilmesi önemlidir. Kalker Ocaklarında toz, gürültü ve oluşan atıklar önemli bir sorundur. Bu konuda neler yapılabileceği araştırılmıştır. Günümüzde Kalker Ocaklarının işletilmesi elzem hale gelmiştir. Çünkü Kalker Ocaklarında üretilen mıcır, hazır betonun hammaddesi olduğundan inşaat sektöründe devamlı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, belirlenmiş olan 6 pilot Kalker Ocağında, Türkiye Cumhuriyeti, Çevre Şehircilik ve İkim Değişikliği Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlanmış olan Atık Yönetimi Yönetmeliği esas alınarak atıkların belirlenmesi konuları ele alınmıştır. Resmi Gazetede yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği esas alınarak atıkların minimize edilmesi ve Sıfır Atık Yönetmeliği uygulanabilirliği hedeflenmiştir. T. C. Çevre Şehircilik ve İkim Değişikliği Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlanmış olan Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği sınır değerleri esas alınarak Toplam Toz Emisyon Faktörü hesaplamaları yapılmıştır. Resmi Gazetede yayımlanan Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği sınır değerleri esas alınarak atmosferik yutuş değerleri yöntemine göre Eşdeğer Gürültü Düzeyi (Leq) hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Şanlıurfa 'da işletilen Kalker Ocaklarının çevresel mevzuata uyulduğu sürece, belirlenen çevresel etkiler ve alınması gereken önlemler dikkate alınarak toplum ve insan sağlığı açısından çalıştırılmasının bir sorun olmayacağı bu çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Limestone, also known as calcareous rock, is known as CaCO₃ (calcium carbonate). Limestone is primarily a carbonate sedimentary rock composed of the skeletal fragments of marine organisms such as corals, foraminifera, and mollusks. Since limestone is a crucial raw material in the construction industry, its production is of significant importance. In limestone quarries, dust, noise, and waste generation are major concerns. Various studies have been conducted on what can be done to mitigate these issues. Today, the operation of limestone quarries has become essential, as crushed stone produced in these quarries is a key raw material for ready-mixed concrete, which is constantly used in the construction sector. In this study, waste identification practices were addressed in six selected pilot limestone quarries based on the Waste Management Regulation published in the Official Gazette by the Republic of Turkey Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change. In line with the Zero Waste Regulation published in the Official Gazette, the goal was to minimize waste and assess the applicability of the Zero Waste Management System. Additionally, calculations of the Total Dust Emission Factor were made according to the limit values defined in the Regulation on the Control of Industrial Air Pollution, also published in the Official Gazette by the same ministry. Based on the limit values specified in the Environmental Noise Control Regulation, the Equivalent Continuous Sound Level (Leq) was calculated using the atmospheric absorption method. As a result, this study demonstrates that, as long as environmental regulations are followed, the operation of limestone quarries in Şanlıurfa would not pose a threat to public or human health, provided that identified environmental impacts and necessary precautions are taken into account.