Romantik ilişkilerde kadın ve erkek perspektifinden kıskançlık
Jealousy in romantic relationships from the perspective of male and female
- Tez No: 958669
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, romantik ilişkilerde ortaya çıkan kıskançlığın bireysel deneyimler üzerinden nasıl yaşandığını ve bu deneyimlerin toplumsal cinsiyet rolleriyle nasıl kesiştiğini incelemektedir. Kıskançlık tarihsel olarak aşk, mülkiyet ve denetimle ilişkilendirilen günümüzde ise toplumsal normlar, duygusal şiddet ve cinsiyet temelli güç ilişkileri bağlamında yeniden tartışılan çok boyutlu bir duygudur. Çalışma, kıskançlığın nasıl anlamlandırıldığı, hangi davranış örüntüleriyle ifade edildiği ve güvenle nasıl ilişkilendiği sorularına odaklanır. Araştırmada Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (IPA) yöntemi tercih edilerek kültürel açıdan farklılık gösteren iki şehirde (Antalya ve Van) yaşayan ve ilişki türleri çeşitlilik arz eden kadın ve erkek katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Veriler Feminist Kuram ve Yatırım Kuramı çerçevesinde analiz edilmiştir. Bulgular, kıskançlığın yaygın bir deneyim olduğunu özellikle üçüncü kişilerle kurulan yakın etkileşimlerin tetikleyici rol oynadığını göstermektedir. Kıskançlığın ifadesinde cinsiyet farklılıklarının belirgin olduğu, kültürel normların yaş ve eğitim düzeyi gibi bireysel değişkenlerle birlikte bu deneyimi belirgin biçimde etkilediği görülmüştür. Sonuç olarak çalışma, kıskançlığın bireysel bir duygu olmanın ötesinde toplumsal ve kültürel düzeyde anlam kazanan bir olgu olduğunu ortaya koyarak literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. romantik kıskançlık, feminizm, toplumsal cinsiyet, ataerkil sistem
Özet (Çeviri)
This study examines how jealousy that emerges in romantic relationships is experienced through individual narratives and how these experiences intersect with gender roles. Historically, jealousy has been associated with love, possession, and control; in contemporary discussions, it is reconsidered within the framework of social norms, emotional abuse, and gender-based power relations. The study focuses on how individuals make sense of jealousy, the behavioral patterns through which it is expressed, and how it relates to trust. The research employs the qualitative method of Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) and draws on in-depth interviews with women and men living in two culturally distinct cities in Turkey (Antalya and Van), representing diverse relationship types. The data were analyzed within the frameworks of Feminist Theory and the Investment Model. The findings indicate that jealousy is a common experience, and that close interactions with third parties play a triggering role. Marked gender differences were observed in the expression of jealousy, and cultural norms—together with individual variables such as age and educational level—were found to significantly shape this experience. In sum, the study demonstrates that jealousy is not merely an individual emotion but a phenomenon that acquires meaning at social and cultural levels, thereby offering an original contribution to the literature.