Vehbe Ez-Zühaylî'nin 'Et-Fefsîru'l- Münîr' adlı eserinde peygamber kıssaları bağlamında Kur'ân kıssalarına yaklaşımı
Vehbe Ez-Zühaylî's approach to the stories of the Qur'an in the context of the stories of the prophets in his work entitled 'Et-Tefsîru'l- Münîr'
- Tez No: 958677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP YAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kur'ân-ı Kerim; içerdiği emir, yasak, ilke ve mesajları ile insanlara rehberlik etmesi için Allah (c.c) tarafından gönderilen ilahi kitaptır. İnsanlardan ayetler üzerinde düşünmesi, anlamaya çalışması ve emirleri ile nehiylerine uyulması istenirken, Kur'ân bu mesajlarını iletmek ve ilkelerini sunmak için birtakım üslup ve metotlara sahiptir. Geçmiş peygamberlerin ve kavimlerinin yaşadıkları olayları anlatan kıssalar da Kur'ân'ın mesajlarını iletmek için kullandığı metotlardan biridir. Kıssalar hakkındaki ayetler, Kur'ân ayetlerinin tamamına kıyasla dörtte bir oranından fazla olması dikkat çekicidir. Müfessirler de kıssalara önem vermiş, anlatımı için çeşitli yöntem ve teknikler kullanmışlar ve müelliflerin yaklaşımlarına göre kıssaları ele alış şekilleri çeşitlilik göstermiştir. Vehbe ez-Zühaylî'nin“Et-Tefsiru'l-Münîr”Adlı Eserinde Peygamber Kıssaları Bağlamında Kur'ân Kıssalarına Yaklaşımı" başlığında ele alınan bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin problematiği, amacı, metodu, konunun içerik ve kaynaklar bazından sınırlandırılması ve konuya dair yapılmış çalışmalardan farkının açıklandığı kaynak değerlendirme yapılmıştır. Birinci bölümde et-Tefsiru'l Münîr'in yazarı Vehbe ez-Zühaylî'nin hayatı, eğitimi, görevleri ve eserleri gibi müellifi tanıtıcı bilgilere yer verilmiştir. Konu hakkında kıssa kavramının sözlük ve ıstılah anlamları, kıssaların Kur'ân'da anlatılmasının amaç ve işlevleri, sınıflandırılması ve anlatım yöntemlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca et-Tefsiru'l-Münîr'in tanıtımı yapılmış, özellikleri, kaynakları, metodu ve tefsir ilmi içindeki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde Vehbe ez-Zühaylî'nin kıssaları ele alış yöntemleri işlenmiştir. Buna göre Zühaylî'nin kıssaları Kur'ân'ın eğitim yöntemlerinden biri olduğunu düşündüğü ve bu sebeple de kıssaları ele alışında da pek çok noktaya önem verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an is the divine book sent by Allah (swt) to guide people with its commands, prohibitions, principles, and messages. While people are asked to reflect on the verses, try to understand them, and obey the commands and prohibitions, the Qur'an has certain styles and methods to convey its messages and present its principles. Stories about the events experienced by past prophets and nations are one of the methods the Qur'an uses to convey its messages. It is noteworthy that the verses about stories account for more than a quarter of all the verses in the Qur'an. Commentators have also emphasized the importance of stories, employing various methods and techniques in their narration, and their approaches to interpreting stories have varied depending on the authors' perspectives. This study, titled“Vehbe ez-Zühaylî's Approach to Qur'anic Stories in the Context of Prophetic Stories in His Work Et-Tefsiru'l-Münîr,”consists of an introduction and two sections. The introduction section includes a source evaluation that explains the thesis's problem, purpose, method, limitations in terms of content and sources, and how it differs from previous studies on the subject. The first section provides introductory information about the author of Tefsiru'l Münîr, Vehbe ez-Zühaylî, including his life, education, duties, and works. The dictionary and technical meanings of the concept of“story”in relation to the subject, the purposes and functions of stories in the Qur'an, their classification, and methods of narration are discussed. In addition, Tefsiru'l-Münîr is introduced, and its characteristics, sources, methodology, and place in the science of exegesis are examined. The second chapter examines Vehbe ez-Zühaylî's approach to stories. According to this, it is evident that Zühaylî considered stories to be one of the educational methods of the Qur'an and therefore placed great importance on many aspects in his approach to stories.