Muğla-Milas yöresi grafit cevheri ve endüstriyel çapta değerlendirilmesi
Muğla-Milas graphite ore and evaluation studies in industrial scale
  1. Tez No: 95868
  2. Yazar: HASAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
II ÖZET Bu çalışmada grafit oluşumu hakkında genel bilgiler verildikten sonra Dünya ve Türkiye rezervleri ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Grafit madenciliği, uygulanan zenginleştirme yöntemleri ve kimyasal analiz yöntemleri anlatılmıştır. Asıl çalışma konusunu oluşturan Muğla-Milas Yöresi grafit cevheri hakkında bilgiler verilmiştir. Deneysel çalışmalarda; flotasyon, kolon flotasyonu, sallantılı masa, Multi-Gravite seperatörü, asit liçi ve termal yöntemlerle grafit zenginleştirilebilmesi araştırılmıştır. Ayrıca piyasada yüksek fiyatlara alıcı bulabilen granule grafit üretebilmek amacıyla nişasta ve reçine ile biriketleme denemeleri yapılmıştır. Yörede üretim yapan tek firma olan Bilginer Madencilik ve İnşaat Limited Şirketi 'ne ait tesisler ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Son olarak 100 ton/gün kapasiteli bir grafit flotasyon ve granülasyon tesisi dizayn edilerek maliyet hesabı çıkarılmıştır. Bunun üzerine tüvenan ve konsantre grafit fiyatları dikkate alınarak tesisin ekonomik etüdü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, graphite ores mining-processing and chemical analys methods were mentioned along with giving some informations about the world graphite occurences and reserves. Muğla-Milas regions graphite ore is the main subject of the study. For this reason, special features about the mentioned ore and the mining-processing mill belonged to Bilginer Mining and Processing Co. Have also been given in the following sections. In experimental works; the ore was subjected to some recovery methods including flotation, column flotation, shaking table, MGS, acid leaching and thermal methods. In addition, granulation studies were done with using starch and resin as granulation agents to obtain a high-price saleable graphite concentrate. The last section, 100 ton per day capasity flotation and granulation plant desing and fisibility study was achieved considering the worlds raw and concentrated graphite prices.