Correlation between differentproperties of batıçim limestone quarries
Farklı özellikteki batıçim kireçtaşları arasındaki korelasyon
  1. Tez No: 95867
  2. Yazar: HAYYER YALNIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ONARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Batıçim kireçtaşlarının karakteristik özellikleri test edilde Sahada ve laboratuvarlarda yapılan çalışmalar neticesinde kireçtaşının Jeoteknik, fiziksel, mekaniksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Belirlenen bu jeoteknik bilgilerin değerlendirilmesinden oluşan kriterlere göre kireçtaşlarının korelasyonu yapılmıştır. Sonuçlar aynı zamanda şunu açığa çıkarttırmıştı ki kireçtaşı özellikleri sadece mineral dizilimine değil aynı zamanda oluşum ve jeolojik şartlara da bağlıdır. Her bölgedeki kireçtaşlarının kimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla sistematik olarak numuneler alınmıştır. Tüm numunelerin kimyasal analizleri yapıldı. Bu korelasyonlar sonucunda eşitlikler ve korelasyon katsayıları geliştirildi. Kireçtaşları için en önemli üç kimyasal analiz sonucuna göre (CaCCh, SiC^MgO ) sahanın kalite dağılım haritaları çıkarılmıştır. Batıçim kireçtaşlarının delinebilirlikleri ölçüldü bir metre delik başına delme maliyeti hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this work the characteristics of Batiçim limestone rocks were tested. The jeotechnical, physical, mechanical and chemical properties of limestone are determined by works in field and laboratory. The correlation of Batiçim Limestones are completed according to jeotechnological criteria after evaluation of these knowledges. Equations correlating these characteristics and correlation coefficients were developed. The results also indicated that, limestone characteristics depends not only upon their mineral composition but also upon their occurrence and on geological conditions. The define chemical properties of limestones in all area, samples were taken systematically. Chemical analysis were done samples taken from area. According to the most important three chemical analysis results (CaC03, Si02-MgO) the quality distribution maps of the field has been established. Drillability of Batiçim Limestones were measured. Drilling costs of the Batiçim Limestone Quarries is calculated.