Ödeme sistemleri yazılım geliştirme projelerinde hibrit metodolojinin uygulanması: scrum ve waterfall metodolojilerin incelenmesi
Application of hybrid methodology in payment systems software development projects: review of scrum and waterfall methods
  1. Tez No: 958709
  2. Yazar: MUHAMMET ALYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, ödeme sistemleri yazılım geliştirme projelerinde hibrit metodolojinin uygulanabilirliğini, Scrum ve Waterfall yaklaşımlarının temel özellikleri doğrultusunda kapsamlı bir biçimde incelemektedir. Ödeme sistemleri, modern finansal ekosistemin temel taşlarından biri olarak, hızlı, güvenli ve kesintisiz işlem yapma ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflerken, teknolojik yeniliklere uyum sağlama ve sıkı güvenlik ile yasal düzenlemelere bağlılık gibi karmaşık gereksinimleri bir arada barındırmaktadır. Waterfall'un yapılandırılmış ve aşamalı yaklaşımı ile Scrum'un esnek ve yinelemeli yapısının birleşiminden oluşan hibrit metodoloji, ödeme sistemleri projelerinin hem disiplinli bir süreç yönetimi hem de değişen koşullara hızlı adaptasyon gereksinimlerini karşılamada etkili bir çözüm olarak değerlendirilmiştir. Hibrit metodolojinin, güvenlik ve yasal uyumluluk süreçlerini sağlamayı hedeflerken aynı zamanda kullanıcı odaklı hızlı teslimatlar sağlama potansiyeli incelenmiştir. Bu çalışma, ödeme sistemleri yazılım geliştirme projelerinde hibrit metodolojinin uygulanabilirliğini analiz ederek, yazılım proje yönetimi alanında çalışan profesyoneller ve araştırmacılar için rehber niteliğinde bir kaynak sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study comprehensively examines the applicability of the hybrid methodology in payment systems software development projects, based on the fundamental characteristics of Scrum and Waterfall approaches. Payment systems, as a cornerstone of the modern financial ecosystem, aim to meet the needs for fast, secure, and seamless transactions while addressing complex requirements such as adapting to technological innovations and adhering to stringent security and legal regulations. The hybrid methodology, which combines the structured and phased approach of Waterfall with the flexible and iterative nature of Scrum, has been evaluated as an effective solution for meeting the needs of payment systems projects in terms of both disciplined process management and rapid adaptation to changing conditions. The potential of the hybrid methodology to ensure security and legal compliance processes while also providing user-focused rapid deliveries has been investigated. This study aims to analyze the applicability of the hybrid methodology in payment systems software development projects, serving as a guiding resource for professionals and researchers working in the field of software project management.