Neuro-cardıac ınteractıons of transcutaneous aurıcular vagus nerve stımulatıon: A focus on stress effects
Neuro-cardiac interactions of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation: A focus on stress effects
  1. Tez No: 958710
  2. Yazar: AMANI ABDULAMEER NASER AL-RIKABI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HAKAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kalp, stresin en büyük yükünü taşır ve kalp yetmezliği hayatın sonunu işaret eder. Bu tezi yazarken, dünya çapında stresin yaygınlığı şaşırtıcıdır, neredeyse herkes bir türünü yaşamaktadır. Artık günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir, fakat endişe, anlık etkilerle değil, zihinsel sağlık ve refah üzerindeki uzun vadeli etkilerle ilgilidir. Bu da stresle ilişkili hastalıkları ve engellilikleri önlemek amacıyla stresin ölçülmesi ve yönetilmesi için etkili araçlara duyulan ihtiyacın arttığını göstermektedir. Kalp hızıyla türetilen parametreler düşünüldüğünde, sağlıklı bir kalbin anahtar özelliklerinden biri, çeşitli stresörlere hızla yanıt verme kapasitesidir; bu özelliği kontrol eden karmaşık mekanizmalar bir arada kalp hızı değişkenliği (HRV) olarak adlandırılabilir. Peki, HRV'yi düzenlemede yardımcı olan nedir? O da Vagus siniridir—parasempatik sinir sisteminin anahtar bileşeni. Vagus siniri (VN), çok dallı bir sinir olup, erişilebilir ve çok fonksiyoneldir. Dolayısıyla, bu sinirin aktive edilmesi kalbi yeniden kontrol etmeyi sağlayacak ve vücudun stresle yanıtını modüle edecektir. Bu karmaşık görev çok yönlü bir yaklaşım gerektirir; bu araştırma, bu amaca yönelik olarak Çift Taraflı transkütan auriküler Vagus sinir uyarımının (taVNS) ve kalp hızıyla türetilmiş parametreleri, gerçek zamanlı stres indükleyici görevler kullanarak incelemiştir. Çalışma, üç grup (kontrol, plasebo ve stimülasyon) ve üç aşama (stres öncesi, stres, stres sonrası) üzerinden çeşitli ölçümlerle HRV'yi nicelendirip analiz etmeyi amaçlamıştır. Vagus sinirinin çeşitliliği, kalp hızını değil, HRV'yi uyarım sırasında ve sonrasında etkilemiştir. Bu durum, stresin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkilerini anlamamıza katkı sağlayarak, nöropsikiyatrik hastalıklar için umut verici tedavi yöntemleri gösterebilir ve terapötik müdahaleler için yeni yollar açabilir. TaVNS cihazı, çeşitli seçimler yaparken hayatta kalma mücadelesine uygun davranışlar üretildiği şekilde nasıl kendimizi yönlendireceğimizi görmemizi sağlar. Kalbimizin ve beynimizin en iyi yaptığı şeyleri en az farkındayız.
Özet (Çeviri)
The heart bears the most significant burden of stress, and its failure marks the end of life. At the time of writing this thesis, the prevalence of stress around the world is staggering—almost everyone experiences it in some form. It has become a part of daily life; the concern is not in conflict with its immediate effects, but the long-term impact on mental health and well-being. This has led to a growing need for effective tools to measure and manage stress, giving a chance to avoid disorders and disabilities related to stress. The capacity of the heart to swiftly respond to different stimuli is considered a hallmark of a healthy heart; a network of complicated mechanisms controls this property and can be considered as heart rate-derived parameters, named Heart Rate Variability (HRV). So, what helps to regulate HRV is a multi-branched nerve that is accessible and multifunctional, called the Vagus nerve (VN). Thus, activating VN will influence the heart to re-control and modulate the body's response to stress. This complex task requires a multifaceted approach; this research investigated the potential of bilateral transcutaneous auricular Vagus Nerve Stimulation (taVNS) and heart rate-derived parameters using real-time stress-inducing tasks for this purpose. The study contained three groups (Control, Sham, and Stimulation) across three phases (pre-stress, stress, and post-stress), with various measures proposed to quantify and analyze HRV. The diversity of VN's has impacted HRV during and after the stimulation. This offers valuable insights into how stress affects the cardiovascular system, could indicate promising treatment for neuropsychiatric disorders, and opens avenues for therapeutic interventions. The taVNS allows you to see how you would handle yourself by generating behaviour that is appropriate to your survival when weighing in and completing different choices. We are least aware of what our heart and brain do best.