Yintang noktasına uygulanan akupresürün doğum süresi, ağrı, anksiyete ve doğum memnuniyetine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of acupressure applied to the yintang point on labor duration, pain, anxiety, and childbirth satisfaction: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 958711
  2. Yazar: DİLARA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SABANCI BARANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yintang Noktasına Uygulanan Akupresürün Doğum Süresi, Ağrı, Anksiyete ve Doğum Memnuniyetine Etkisi: Randomize Kontrollü Çalışma Amaç: Bu araştırmanın amacı, yintang noktasına uygulanan akupresürün primipar kadınlarda doğum süresi, doğum sırasındaki ağrı ve anksiyete ile doğum eylemine ilişkin memnuniyet düzeyine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma Haziran 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında yürütülen randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Doğumhaneye başvuran 104 primipar kadın (deney grubu n=52, kontrol grubu n=52) çalışmaya dâhil edildi. Deney grubuna, doğumun aktif fazı, geçiş fazı, ikinci evresi, üçüncü evresi ve doğum sonrası 60. dakikada olmak üzere, toplam beş kez yaklaşık 28–30 dakika boyunca yintang noktasına akupresür uygulandı. Kontrol grubuna rutin bakım dışında bir girişim uygulanmadı. Bulgular: Yintang noktasına uygulanan akupresürün doğum süresi, ağrı düzeyi, anksiyete ve doğum memnuniyeti üzerinde anlamlı etkileri olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Acupressure Applied to the Yintang Point on Labor Duration, Pain, Anxiety, and Childbirth Satisfaction: A Randomized Controlled Trial Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of acupressure applied to the yintang point on labor duration, pain and anxiety during labor, and satisfaction with labor in primiparous women. Material and Method: The study was conducted as a randomized controlled experimental trial between June 2024 and April 2025. 104 primiparous women (experimental group n=52, control group n=52) who presented to the delivery room were included in the study. The experimental group received acupressure at the Yintang point five times for approximately 28–30 minutes: during the active phase, transition phase, second stage, third stage, and 60 minutes postpartum. No intervention other than routine care was applied to the control group. Results: Acupressure applied to the Yintang point was found to have significant effects on labor duration, pain level, anxiety, and labor satisfaction.