Gemilerden kaynaklı deniz kirliliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi elektronik gemi denetleme sisteminin incelenmesi
Investigation of marine pollution caused by ships and Antalya Metropolitan Municipality electronic ship control system
- Tez No: 958722
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Antalya Körfezi, Türkiye'nin önemli turizm, ticaret ve balıkçılık merkezlerinden biri olarak, deniz ekosisteminin korunması açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak, artan deniz trafiği ve gemi faaliyetleri, bölgedeki deniz kirliliği risklerini artırmıştır. Gemi kaynaklı kirlilik, petrol türevleri, sintine suları, atık yağlar ve katı atıklar gibi unsurlar nedeniyle deniz çevresini tehdit etmektedir. Bu bağlamda, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Elektronik Gemi Denetim Sistemi (EGDS), gemilerden kaynaklanan kirlilikle mücadelede etkili bir çözüm olarak öne çıkmıştır. EGDS, 22 noktada kurulu yüksek çözünürlüklü kameralar, su üstü radarları ve otomatik gemi tanımlama sistemi (AIS) gibi ileri teknolojilerle, deniz araçlarını 7/24 izleyerek denetim sağlamaktadır. Sistem, denizi kirleten gemilere uygulanan cezalarla caydırıcı bir etki yaratmakta ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmaktadır. Ancak, mevcut sistemin daha etkin çalışabilmesi için teknolojik yeniliklerin entegrasyonu, personel eğitimi, uluslararası işbirlikleri ve yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi gerekmektedir. Antalya Körfezi'nde deniz ekosisteminin korunması için önerilen çözümler arasında yapay zekâ, drone kullanımı, atık yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve uluslararası çevre standartlarına uyumun artırılması yer almaktadır. Bu öneriler, deniz kirliliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir çevre yönetiminin sağlanması için stratejik bir çerçeve sunmaktadır. EGDS, Antalya Körfezi'nin çevresel korunmasında ve uluslararası örnek oluşturabilecek bir model olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Antalya Bay, one of Turkey's key tourism, trade, and fishing centers, holds critical importance for the preservation of the marine ecosystem. However, increasing maritime traffic and ship activities have heightened the risk of marine pollution in the region. Ship-sourced pollution, including petroleum derivatives, bilge water, waste oils, and solid waste, poses significant threats to the marine environment. In this context, the Electronic Ship Monitoring System (EGDS), implemented by the Antalya Metropolitan Municipality, emerges as an effective solution in combating pollution caused by ships. EGDS uses advanced technologies such as high-resolution cameras, surface radars, and an Automatic Ship Identification System (AIS) at 22 monitoring points to provide 24/7 surveillance and control of marine traffic. The system enforces penalties on polluting ships, creating a deterrent effect while contributing to environmental sustainability. However, for the system to operate more effectively, the integration of technological innovations, personnel training, international collaborations, and strengthened legal frameworks are necessary. Proposed solutions for preserving the marine ecosystem in Antalya Bay include the adoption of artificial intelligence, drone technology, improved waste management systems, and enhanced compliance with international environmental standards. These recommendations provide a strategic framework for preventing marine pollution and ensuring sustainable environmental management. EGDS stands out as a critical tool in the environmental protection of Antalya Bay and serves as a model that can be adopted internationally for combating marine pollution.