İstanbul'u çevreleyen denizlerde gemi kaynaklı evsel atıksu ve sintine suyu kirliliği
The pollution of İstanbul's surrounding seas caused by discharge of domestic wastewater and bilge water from intensive sea traffic
  1. Tez No: 154639
  2. Yazar: ÖZLEM ZIRHLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLSEN BELER BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İSTANBUL'U ÇEVRELEYEN DENİZLERDE GEMİ KAYNAKLI EVSEL ATDXSU VE SİNTİNE SUYU KİRLİLİĞİ ÖZET İstanbul, Marmara Bölgesi'nde yüksek nüfûs yoğunluğu ile sanayi merkezlerinin bulunduğu ve bununla beraber Karadeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayan önemli bu su yolu olması sebebiyle yoğun gemi trafiğinin yaşandığı bir kenttir. İstanbulu çevreleyen denizler her geçen gün gemilerden kontrolsüz bir şekilde deniz ortamına bırakılan evsel atıksu ve sintine sulan ile hızla kirlenmektedir. Bu çalışmada İstanbul deniz trafiğinin çerçevesi çizilerek, gemilerin rutin işlevleri sırasında oluşturduğu evsel atıksu ve sintine suyunun neden olduğu deniz kirliliğinin boyutunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, deniz araçlarında oluşan ve denize deşarjı söz konusu olan evsel atıksu miktarı 2080 m3/gün olarak bulunmuştur. Bu miktar 25.679 kişilik bir nüfusun oluşturduğu kirliliğe eşdeğerdir. Böylece İstanbul'da denize her gün orta büyüklükte bir kent nüfusuna denk gelen bir nüfusla gemi evsel atıksu deşarjı söz konusudur. Gemi kaynaklı evsel atıksular ile İstanbul'da, Adalar ve Şile İlçelerinin nüfusundan büyük bir nüfusa eşdeğer kirlilik oluşmaktadır. İstanbul deniz trafiği dikkate alınarak, özellikle açık deniz seferi yapan gemilerde oluşan sintine suyu miktarı, yapılan kabuller sonucunda 55.000 m3/yıl olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada mevcut sintine suyu alım hizmetleri de incelenmiştir. Açık deniz seferi yapan gemilerde oluşan ve kontrolsüz bir şekilde denize deşarj edilen sintine sulan ile İstanbul'u çevreleyen denizlerde her yıl yaklaşık olarak 2000 m3 petrol taşıyan bir tankerin neden olduğu gemi kazası sonucu oluşacak kirliliğe eşdeğer büyüklükte bir deniz kirliliği oluşacağı söylenebilir. Aynca bu çalışma kapsamında ulaşılan sonuçlar doğrultusunda İstanbul'daki mevcut deniz trafiği ile oluşan gemi kaynaklı evsel atıksu ve sintine suyunun neden olduğu deniz kirliliğini önlemeye yönelik alınması gereken tedbirler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE POLLUTION OF ISTANBUL'S SURROUNDING SEAS CAUSED BY DISCHARGE OF DOMESTIC WASTEWATER AND BILGE WATER FROM INTENSIVE SEA TRAFFIC SUMMARY Istanbul, which has high population density and industrial centers in the Marmara Region, has also dense marine traffic because it is located in an important link of sea transportation connecting the Blacksea to the Mediterranean Sea. Seas surrounding Istanbul are rapidly polluted by uncontrolled ship domestic wastewater and bilge water. In this study, determination of the dimension of the sea pollution, which is originated from domestic wastewater and bilge water discharged from ships on routine function, is aimed with considering framework of Istanbul marine traffic. In the scope of this study, the amount of domestic wastewater originated from vessels and discharged to the sea is calculated as 2080 m3/day. This amount is approximately equivalent to the pollution formed by 25,679 inhabitants, which is equivalent to a middle size city population. In Istanbul, ships sourced domestic wastewater discharge causes larger amount of pollution than caused by the population of Adalar and Şile. By considering of the Istanbul maritime traffic, especially the amount of bilge water produced by ships in the open seas have been calculated as 55,000 m3 /year due to some assumption. The current bilge water acceptance systems have been analyzed in the scope of study too. In a year, the amount of pollution caused by bilge water from