İnsan-teknoloji etkileşimi perspektifinde dijital sistemlere güven analizi
Trust analysis of digital systems from the perspective of human-technology interaction
- Tez No: 958723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, dijital teknolojilerin toplumsal sistemlerdeki işlevselliğini ve bireylerin bu sistemlere yönelik güven ve katılım eğilimlerini, İnsan-Teknoloji Etkileşimi (HTI) perspektifiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Sayısallaşma, yalnızca teknik bir dönüşüm değil, aynı zamanda bireylerin teknolojiyle kurduğu psikososyal ilişkiyi de yeniden şekillendirmektedir. Bu bağlamda, kullanıcıların dijital sistemlerin şeffaflık, erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve doğruluğuna yönelik algıları, teknolojiyle etkileşimlerini ve katılım motivasyonlarını doğrudan etkilemektedir. Araştırmada uygulanan anketle, katılımcıların teknolojiye duyduğu genel güvenin yanı sıra, dijital sistemlere ilişkin güvenlik, gizlilik, şeffaflık ve kullanılabilirlik algıları ölçülmüştür. Bulgular, genel teknolojik güvenin dijital sistemlere duyulan güveni anlamlı biçimde etkilediğini; doğruluk ve şeffaflık gibi niteliklerin ise katılım eğiliminde belirleyici olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, bireylerin dijital etkileşimlerini şekillendiren temel sosyo-teknolojik değişkenleri ortaya koymakta ve HTI çerçevesinde güvenilir, kullanıcı odaklı sistem tasarımı için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine individuals' trust and participation tendencies toward digital systems within the broader context of how digital technologies function in societal structures, adopting a Human-Technology Interaction (HTI) perspective. Digitization is not merely a technical transformation; it also reconstructs the psychosocial relationship between individuals and technology. In this context, users' perceptions of transparency, accessibility, usability, and accuracy directly shape how they interact with technology and their motivation to engage. The research employs a correlational survey model, and data were collected through random sampling. A structured questionnaire was used to measure participants' general trust in technology as well as their perceptions of the security, privacy, transparency, and usability of digital systems. The findings indicate that general trust in technology significantly influences trust in digital systems. Moreover, system attributes such as accuracy and transparency were found to be strong predictors of participation tendencies. In conclusion, this research identifies the key socio-technical variables that shape user interaction in digital environments and, from an HTI perspective, discusses the essential factors for designing reliable and user-centered systems.