Social correlates of immersion in eve online
Sarmalanmanın eve onlıne'daki sosyal belirleyicileri
- Tez No: 958731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, dijital oyunlardaki sarmalanma deneyimini hakim duyusal-motor ve dikkat temelli modelleri eleştirerek incelemektedir. Çalışma Eve Online'daki oyuncu deneyimlerini örnek vaka olarak kullanarak, felsefi eleştiri, ampirik araştırma ve oyun tasarımı analizini bir araya getiren bir metodoloji içermektedir. Oyun içineki büyük ölçekli savaşlarla küçük çatışmaları kıyaslayan nicel bir anket, dikkat ve duyusal-motor faktörlerinin sarmalanma deneyimini tam anlamıyla açıklamadığını ortaya koymuştur. Bulgular, Eve Online'da belirli durumlarda sosyal faktörlerin sarmalanmayı yönlendirmiş olabileceğini öne sürerek geleneksel teorilere meydan okumakta ve zenginleştirilmiş sosyal dinamiklerle etkileyici sanal dünyalar tasarlamayı amaçlayan oyun tasarımcılarına değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates immersion in digital games by critiquing prevailing sensory-motor and attention-based models. Utilizing Eve Online as a case study, the research combines philosophical critique, empirical research, and game design analysis. A quantitative survey comparing large-scale battles and small engagements reveals that attentional and sensori-motor factors do not exhaust the immersive experience. The findings suggest that social factors might be driving immersion in certain cases in Eve Online, challenging conventional theories and offering insights to game designers aiming to create compelling virtual worlds through enriched social dynamics.