Online Oyun Bağımlılığı: Sosyal Kaygı ve Benlik Saygısının Etkileri ve Oyun Oynama Motivasyonlarının Düzenleyici Rolü
Online Gaming Addiction: The Effects of Social Anxiety and Self-esteem and The Moderating Role of Gaming Motivations
  1. Tez No: 891074
  2. Yazar: AYŞE NİDA BARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmalar, online oyun bağımlılığının genç yetişkinler arasında giderek yaygınlaşan bir sorun haline geldiğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Devasa Çok Oyunculu Online Rol Yapma Oyunu (MMORPG) oyuncularında sosyal kaygı ve benlik saygısı ile online oyun bağımlılığı arasındaki ilişkileri ve bu ilişkilerde oyun oynama motivasyonlarının (başarı, sosyalleşme, immersion) olası düzenleyici rolünü incelemektir. Kesitsel desende yürütülen araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş aralığındaki 507 aktif MMORPG oyuncusu oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Online Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve Online Oyun Oynama Motivasyonları Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, yüksek sosyal kaygı ve düşük benlik saygısının oyun bağımlılığı ile pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizi sonuçları, sosyal kaygı ile online oyun bağımlılığı arasında pozitif, benlik saygısı ile negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca kaçış ve ilerleme motivasyonlarının sosyal kaygı-bağımlılık ilişkisinde, kaçış ve kişiselleştirme motivasyonlarının ise benlik saygısı-bağımlılık ilişkisinde düzenleyici etkisi olduğu bulunmuştur. Regresyon analizine göre, sosyal kaygı oyun bağımlılığını pozitif, benlik saygısı ise negatif yönde yordamıştır. Ayrıca ilerleme ve kaçış motivasyonları da bağımlılığın anlamlı yordayıcıları olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, sosyal kaygı ve düşük benlik saygısının yanı sıra belirli motivasyonların (kaçış, ilerleme, kişiselleştirme) oyun bağımlılığını artıran önemli risk faktörleri olduğuna işaret etmektedir. Sonuçlar, oyun bağımlılığının altında yatan psikolojik ve motivasyonel dinamikleri aydınlatmakta, risk gruplarına yönelik önleyici müdahalelerin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Extant research indicates that online gaming addiction is becoming a critical concern among young adults. This study seeks to explore the interrelations among social anxiety, self-esteem, and online gaming addiction among Massive Multiplayer Online Role-Playing Game (MMORPG) players in Turkey. Additionally, it examines the potential moderating roles of gaming motivations, encompassing achievement, socialization, and immersion. The research, employing a cross-sectional design, included a robust sample of 507 active MMORPG players aged 18 to 45 from Turkey. Data were gathered using the Liebowitz Social Anxiety Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Online Gaming Addiction Scale, and Online Gaming Motivation Scale. The results reveal that high social anxiety positively correlates with gaming addiction, while self-esteem shows a negative correlation, indicating that lower self-esteem is associated with higher addiction levels. Crucially, the study found that escape and advancement motivations moderate the relationship between social anxiety and addiction, while escape and customization motivations adjust the link between self-esteem and addiction. Regression analyses further affirmed that social anxiety is a positive predictor of gaming addiction, whereas self-esteem negatively predicts addiction outcomes. Motivations for advancement and escape were also significant predictors. These findings illuminate the intricate psychological and motivational frameworks that exacerbate gaming addiction, underscoring the pivotal roles of social anxiety, low self-esteem, and specific motivational drives (escape, advancement, customization) as major risk factors. This research contributes significantly to the understanding of the psychological landscapes of gaming addiction and stresses the need for targeted preventive measures for vulnerable groups.