Michelin Listesine giren restoranlardaki müşteri memnuniyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Identifying the factors affecting customer satisfaction in Michelin-Listed restaurants
- Tez No: 958747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP KARAYILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Michelin Rehberi, dünya genelinde ünlü restoranları ve şefleri tanıyan prestijli bir kaynaktır. Bu çalışma, Michelin listesinde yer alan restoranların ziyaretçi memnuniyetini anlamak ve yerli ve yabancı ziyaretçiler arasındaki farkları belirlemek için restoranların online (çevrimiçi) platformlardaki yorumlarından faydalanılarak Michelin Rehberi'ne dahil edilen restoranların yerli ve yabancı ziyaretçileri arasındaki memnuniyet düzeylerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Tezin yöntem bölümünde, çevrimiçi ortamdaki restoran misafirlerinin şikayetlerini belirlemek için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, TripAdvisor platformundan elde edilen veriler kategorilere ayrılarak tema haline getirilmiştir. Örneklemin oluşturulmasında, Michelin Guide 2024 seçmelerinde yer alan 11 restorana ait son 4 yılın TripAdvisor yorumları kullanılmıştır. Bir restoranın yorumunun olmaması nedeniyle örneklemden çıkarılmıştır. Kullanıcıların 1'den 5'e kadar puan verme imkanına sahip oldukları platformdan bu çalışma 2022-2024 yılları arasındaki toplam 609 yorumu (230 yerli, 379 yabancı) içermektedir. Araştırmanın bulguları Michelin listesine giren restoranların yerli ve yabancı ziyaretçiler arasındaki memnuniyet düzeyleri arasında farklılık olduğunu göstermiştir. Olumlu memnuniyet düzeyinin en düşük olduğu kategorinin fiyat/performansa ilişkin değerlendirmede olduğu tespit edilmiştir. En çok değerlendirmeye alınan kategorinin lezzet kalitesine ilişkin olduğu görülmektedir. Yerli ve yabancı müşterilerin 496 yorum yaptığı ve bu yorumların çoğunun olumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Michelin Guide is a prestigious resource that recognizes famous restaurants and chefs around the world. This study aims to measure the satisfaction levels between domestic and foreign visitors of restaurants included in the Michelin Guide, by using the restaurants' comments on online platforms, in order to understand the visitor satisfaction of the restaurants included in the Michelin list and to determine the differences between domestic and foreign visitors. In the method section of the thesis, content analysis method was used to determine the complaints of restaurant guests online. In the study, the data obtained from TripAdvisor were divided into categories and tables were created. In creating the sample, TripAdvisor reviews of the last three years for 11 restaurants in the Michelin Guide 2024 selection were used. One restaurant was removed from the sample due to lack of reviews. This study, in which users have the opportunity to give points from 1 to 5, includes a total of 609 comments (230 local, 379 foreign) for the years 2022, 2023 and 2024. The findings of the study revealed a discrepancy between the satisfaction levels of domestic and international visitors to Michelin-listed restaurants. The lowest positive satisfaction level was found in the price/performance category. The most frequently reviewed category was flavor quality. It was determined that 496 reviews were submitted by domestic and international customers, and most of these reviews were positive.