Kavşaklara yaklaşım şeritlerindeki taşıt aralıklarının istatistiksel modellenmesi
Statiscal modelling of headways at intersection approaches
- Tez No: 95874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN VARLIORPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
II ÖZET Karayolu ağlarında farklı doğrultulardan gelen araçların ortak kullanmak zorunda oldukları eşdüzey kavşakların, bu ağların kapasiteleri ve güvenlikleri açısından önemleri oldukça fazladır. Sürücülerin kavşağa uzak, orta uzak ve kavşak noktasında kabul ettikleri giriş aralıklarının uzunlukları da bu kavşağın kapasitesi ve güvenliğinde çok önemli olmaktadır. Sürücülerin giriş aralıklarının kavşaklara yaklaşım şeritlerindeki istatistiksel modellenmesinin incelendiği bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın kapsamı ve amacı yer almıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde makro düzeyde kent yollarının planlamasına genel olarak değinilmiş, trafik işaretleriyle düzenlenmiş eşdüzey kavşaklarda sürücülerin giriş aralıkları ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde ayrıca muhtelif kavşak tipleri arasında gruplandırmaya yer verilmiş, kavşak dizaynında dikkat edilmesi gereken kaideler, çıkan sorunlardan sonra çözüm olarak ortaya konmuş gerekli kurallar ele alınmıştır. İyi bir kavşaktan nelerin beklenilmesine yer verilmiş ve de eşdüzey kavşakların manevra şekilleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde teorik zaman cinsinden aralık modelleri araştırmalarına değinilip, kavşağa yaklaşım şeritlerindeki taşıt aralıklarının hangi istatistik! dağılımlara uyduğu çalışması yapılmıştır. Bu bağlamda; Normal dağılım, Gamma dağılım, Negatif Üssel dağılım, Cowan M3 Dağılımlarının uydukları görülmüş ve bu dağılımlarla ilgili açıklamalara yer verilmiştir. İzmir şehir içi trafiğindeki sürücülerin kavşaklarda giriş aralıklarını en iyi temsil eden dağılımın Cowan M3 olduğu sonucuna varılmıştır. En son olarak bir dağılıma uygurr olduğu varsayılan gözlem verilerinin, bu dağılıma uygunluğunu belirlemek için chi-kare (%A2) testi uygulanmıştır. Dördüncü bölümde gözlem yapılan kavşakların tanıtılması yapılmıştır. Beşinci bölümde verilerin değerlendirmesine yer verilmiştir. Altıncı son bölümde ise sonuçlarla beraber öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In highway networks, intersections play an important role on the capacity and traffic safety. Modelling of headways beetween the vehicles approach the intersections is one of the main features of the traffic management. A modelling for the headways between vehicles is searched. In this study the headways between vehicles are tried to be modelled. This study consists of six chapters. In the first part, the aim and the scope of the study is stated. In the second part of the study, the main features of planning of rural highways are Ibriefly explained. Also the classification of intersections, principals of intersection design are investigated. The studied at different types of roadways and intersections are other subject briefly in this chapter. In the third chapter, the statistical distributions that are used to analysis ;he headway models of vehicles approaching the intersections. First normal distribution is tried to be explained and then detailed information for log pearson type HI distribution is given. Especially Negatif Exponential and Gamma distributions are explained. At last, Cowan M3 distribution is given in detail. Observation areas are presented in the fourth chapter. In the fifth chapter, the evaluation of observed data is given. And in the sixth chapter, conclusions are stated and some suggestions are made Conclusions are drawn in chapter six. It is found that, Gamma and Cowan m3 distributions yield the best results. Cowan M3 is prefered because of its simple structure and because it gives more detailed information about flow. For further studies investigation by the use of other mixed distributions like Hyperlang, Cowan M4 and semi Poisson distributions is suggested. tocOMAimsu* woman