Karaburun Yarımadasının kırsal ve köysel çevre incelemesi
A Study on the rural and village architecture of Karaburun peninsula
  1. Tez No: 95876
  2. Yazar: BAHAR SİNTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
II ÖZET Karaburun yarımadası, içerisinde pek çok doğal ve kültürel zenginlik barındırmaktadır. Tarih boyunca, farklı kültürlerden insanların yaşadığı Karaburun yarımadasında, zengin bir tarihi doku bulunmaktadır. Bu tarihi doku, tarsal ve köysel çevreyi oluşturan kaza, köy ve mahallelerin yerleşmesinde, yapıların oluşumunda kendini göstermektedir. 20. yüzyılın başlarına kadar olan döneme ait dokunun, o dönemin özelliklerini yansıtacak mimari örneklerin saptanarak, 20. yüzyılın başlarından itibaren geçirdikleri biçimsel dönüşümleri değerlendirmek amacıyla bu çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; Karaburun yarımadası ile ilgili kaynak taraması yapılmıştır. Coğrafi konumu, tarihsel gelişimi, yerleşmeleri direk etkileyen jeolojik, topoğrafik ve deprem durumu ile bitki örtüsü, iklim özellikleri ve geçim kaynaklan bu bölümde anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde; Karaburun yarımadasındaki Karaburun, Mordoğan ve Küçükbahçe nahiye merkezleri ile bunlara bağlı köy ve mahalleler tek tek ele alınmıştır. Bulunduktan konum, araziye yerleşim ve yapılann mimari özellikleri açılanndan ele alınmıştır. İnceleme sırasında, yerli halk ile görüşmelerden, sosyal hayat hakkında bilgi edinilmiştir. Örnek yapılar seçilerek, fotoğraf ve çizimler ile çalışma desteklenmiştir. Dördüncü ve son bölümde genel değerlendirmeler yer almaktadır. Yerleşim özellikleri 20. yüzyıla kadar olan dönemde kurulan yerleşmeler ve 20. yüzyıldan sonra ki döneme ait yerleşmeler, bunların yer seçimi kriterleri, araziye konumlanışı gibiIll özellikleri yönlerinden, birbirleriyle karşılaştırılarak incelenip değerlendirilmiştir. Söz konusu devirlere ait yapılar ve bunların mimari özellikleri ile özgün sokak dokuları belirlenmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında, devam etmekte olan yeni yapılaşma sürecinde, temel teşkil edecek öneriler ve genel bir değerlendirme ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT Karaburun peninsula shelters in it several natural and cultural wealthes. During the history, people fron different cultures lived in Karaburun peninsula where They led to the formation of a wealthy historical shell. This historical wealth indicates itself. İn the body of buildings, and in the location of districts, villages and towns. The aim of this project is to determine The architectural samples That reflect the characteristic of this historical wealt which was formed tillthe early 20th century under this aim, The project was structured in four chapters. In the first chapter; The aim, content and the method of the project is mentioned. In the second chapter; can be found the source research about Karaburun peninsula. In this chapter, information about Karaburun peninsula, its historical development, its geological, topographic and earthquake position That all directly affect the civilisation and morely its plant and climate characteristics and livelihood sourcer are synthesized together. In the third chapter; namely Karaburun, Mordoğan and Küçükbahçe subdistrict centers and villages That belong to these subdistrict centers are examined seperately. Thereby, their position and locations in the peninsula and the architectural characteristics their buildings reflect are investigated and noted. This investigation is enriched by taking the point of view of the native people That gave knowledge about the social life as well. The investigation is supportedby choosing sample buildings with drawings and the photos of the buildings. In the fourth and last chapter; The findings are appraised and a general conclusion is driven. The appraisal is made by comparing the location characteristics of the locations established before and after the 20th century. Buildings and their architectural characteristics that belong to these two different periods are determined. In the end of this appraisal; suggestions, which will form basic in the new construction and civilisation process taking place continuously in Karaburun peninsula, are given and thereby a conclusion is driven.