Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kültür etkileşimi sürecinin bireylerin öznel iyi oluşlarına etkisi
The effect of the culture interaction process in teachhing Turkish as a foreign language on individuals' subjective well-being
  1. Tez No: 958757
  2. Yazar: ELİF ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geçmişten bugüne dil öğretimi süreci toplumlar arasında önemli bir unsur olmuştur. Dil, toplumların maddi ve manevi birikimlerinin tümünü içine almaktadır. Değişime ve gelişmeye açık olan bu birikim zaman içerisinde paylaşıma açık hale gelmektedir. Yapılan bu paylaşımlar sonucunda kültürler arasında etkileşim süreci gerçekleşmiştir. Kültür etkileşimi, öğrenen bireyin hedef dili anlamlandırabilmesinde önemli bir unsurdur. Farklı toplumlardan gelen insanların farklı birikimleriyle ortak paydada buluşma istekleri öğrenme isteğini arttırmaktadır. Öğrenme süreci içerisinde bireylerin gelişimsel açıdan olumlu yönde ilerlemeleri açısında öz değerlendirme yapmaları önemlidir. Kişinin kendisine yönelik yaptığı değerlendirmeler sonucun vardığı kanıya öznel iyi oluş denilmektedir. Mutluluk kavramı ile tanımlanan öznel iyi oluş olgusu öğrenme süreci içerisinde oldukça önemlidir. Kişinin yaşam içerisinde kendisini iyi hissetmesi ve bu anlamda beslenmesi sosyal yaşamdan bireysel yaşama kadar kişinin hayatını etkilemektedir. Buradan yola çıkarak bu çalışma yetişkin grupları içerisinde öğrenme sürecinde bireylerin öznel olarak iyi olma durumunu konu almıştır. İlgili araştırma, Çukurova Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (TÖMER) öğrenim gören B2 seviye öğrencileri ile nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılarak veriler elde edilecektir. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla bilgiler toplanacaktır. Araştırma, farklı toplumlardan bir araya gelmiş olan yetişkinlerin öğrenme süreci içerisinde kültür etkileşimi süreçlerinde öznel olarak iyi olma durumlarını çeşitli faktörler etrafında incelemiş olup kültür etkileşiminde öznel olarak iyi olma durumunun katılımcıları olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the process of language teaching has been an important element in societies. Language encompasses all a society's material and spiritual heritage. This heritage, which is open to change and development, becomes open to sharing over time. As a result of this sharing, a process of cultural interaction has occurred. Cultural interaction is an important element in the learner's ability to understand the target language. The desire of people from different societies with different backgrounds to find common ground increases their desire to learn. In the learning process, it is important for individuals to engage in self-assessment to progress positively in terms of their development. The conclusion reached because of a person's self-assessment is called subjective well-being. The phenomenon of subjective well-being, defined by the concept of happiness, is very important in the learning process. A person's sense of well-being and nourishment in life affects every aspect of their existence, from social life to individual life. Based on this premise, this study examines the subjective well-being of individuals in the learning process within adult groups. The relevant research will collect data using the interview technique, one of the qualitative research methods, with B2 level students studying at the Çukurova University Turkish Language Teaching Application and Research Center (TÖMER). Information will be collected through semi-structured interview forms prepared by the researcher during the data collection process. The research examined the subjective well-being of adults from different societies in the learning process in terms of various factors in the process of cultural interaction and found that subjective well-being in cultural interaction had a positive effect on the participants.