Ahlat Çifte Hamam ve koruma önerileri
Ahlat Double Bath and protection recommendations
- Tez No: 958772
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, Ahlat Çifte Hamam'ın tarihsel, kültürel ve mimari özellikleri ışığında mevcut koruma durumunu değerlendirmek ve koruma amaçlı ve sürdürülebilir restorasyon stratejileri geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın temelinde, hamamın tarihsel gelişimi, mimari yapısı, kullanılan malzemeler ve ortaya çıkan yapısal bozulmalar detaylı saha çalışmaları, dokümantasyon ve kapsamlı literatür taraması yöntemleri bulunmaktadır. Saha çalışmaları aşamasında LASER SCANNER- FARO SCENE yöntemi kullanılarak arazi alımları yapılmış ve rölöve çizimleri bu doğrultuda oluşturulmuştur. Rölöve çalışmalarında Ahlat Çifte Hamam yapısının mevcut durumunu gösteren; rölöveler, malzeme analiz paftaları, hasar analiz paftaları ve mimari parça envanterleri hazırlanmıştır. Restitüsyon çalışmaları, Ahlat Çifte Hamam'ın orijinal durumunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Restitüsyon değerlendirmesi, mimari izlere, yapılan arkeolojik kazı çalışmalarına, yapıya ait eski tarihli fotoğraflara, yakın dönemlerde, benzer tipolojideki yapılarla yapılan karşılaştırmalı çalışmalara ve belgelere dayandırılarak yapılmıştır. Restorasyon çalışmalarında ise, Ahlat Çifte Hamam'a ait arkeolojik kazılar henüz neticelendirilmediği için Ahlat Çifte Hamam'ın mevcut kalıntılarının yatay eksende yönünde sağlamlaştırılarak, dikey eksende olduğu boyutta korunması hedeflenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, hamamın korunması için bütün veriler mimari çizim yöntemleri ve raporlamalarla belgelenmiştir. Tezin sonuçları, Ahlat Çifte Hamam'ın özgün dokusunun korunması ve yapısal bütünlüğünün sağlanması yönünde kapsamlı bir koruma modeli ortaya koymaktadır. Bu model, yerel düzeyde tarihi yapıların restorasyonuna katkı sağlamanın yanı sıra, benzer tarihi eserlerin korunmasında örnek teşkil edecek yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesine de zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This the sis study was conducted in order to evaluate the current conservation situation of Ahlat Çifte Hamam in the light of it's historical, cultural and architectural features and to develop sustainable restoration strategies. On the basis of there search, the historical development of the bath, it's architectural structure, the material susedand there sulting structural distortions were examined by detailed field studies, documentation and comprehensive literature view. According to the obtained data, the main problems encountered in the protection of the bathh avebeen determined; the effects of material weathering, structural weaknesses and environmental factors havebeen analyzed in detail by literaturer view. There sults of the thesisreveal a comprehensive conservation model in the direction of preserving the original texture of Ahlat Çifte Hamam and ensuring it's structural integrity. Inaddition to contributing to there storation of historical structures at the local level, this model also prepares the ground for the development of innovative approach esthat will serve as an example for the preservation of similar historical monuments.