Barışı koruma operasyonları çerçevesinde Birleşmiş Milletler polisinin yapısal ve fonksiyonel dönüşümü
Structural and functional transformation of the United Nations police within the framework of peacekeeping operations
- Tez No: 958771
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Birleşmiş Milletler Polisi (United Nations Police - UNPOL), çatışma, şiddet veya istikrarsızlıktan etkilenen bölgelerde barış ve güvenliği sağlamak amacıyla yürütülen barışı koruma operasyonlarında önemli bir rol üstlenmektedir. UNPOL, on yıllar boyunca uluslararası barış ve güvenliğin değişen dinamiklerine yanıt olarak gelişim göstermiştir. 1960'ların başlarında barış anlaşmalarını izleme ve gözlemlemeye dayalı operasyonlarda sınırlı işlevlerle görevlendirilmeye başlanan UNPOL, çatışmaların doğası değiştikçe, insan haklarının koruma, yerel polis güçlerinin yerine geçerek kolluk faaliyeti icra etme, toplum destekli polislik, yerel kolluk kuvvetlerini yeniden yapılandırma ve kapasitelerini artırma gibi daha karmaşık görevleri üstlenmek zorunda kalmış ve görev alanı genişlemiştir. Artan görevler önceden belirlenmiş bir stratejinin parçası olmadan her barışı koruma operasyonuna özgü belirli sorunları çözmeyi hedeflediğinden, UNPOL için tasarlanan yetkiler çoğu zaman üstlenilmesi gereken sorumlulukların gerisinde kalmıştır. Ayrıca, UNPOL'un rolü barışı koruma misyonlarının askeri, politik ve insani bileşenlerine kıyasla sıklıkla ihmal edilmiş ya da yeterince önemsenmemiştir. Günümüzün çok boyutlu operasyonlarında artan görevler, UNPOL'un kapasitesini zorlamaktadır. Buna rağmen, UNPOL uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasında yeri doldurulamaz görevler üstlenerek çatışma sonrası toplumlarda hayatın olağan akışına dönmesinde kritik roller oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The United Nations Police (UNPOL) plays a key role in peacekeeping operations, which are carried out to maintain peace and security in regions affected by conflict, violence, or instability. UNPOL has evolved over the decades in response to the changing dynamics of international peace and security. UNPOL began with limited functions in operations, focusing on monitoring and observing peace agreements in the early 1960s. As the nature of conflicts changed, UNPOL had to assume more complex tasks such as protecting human rights, replacing local police forces, performing law enforcement activities, community-oriented policing, restructuring local law enforcement forces, and enhancing their capacities, leading to an expanded mandate. Since the growing number of tasks focuses on addressing specific issues unique to each peacekeeping operation rather than following a predetermined strategy, the mandates designed for UNPOL have frequently fallen behind the duties and the responsibilities it was supposed to undertake. Furthermore, UNPOL's role has often been overlooked or undervalued compared to the military, political, and humanitarian components of peacekeeping missions. The rising demands in today's multi-dimensional operations are challenging UNPOL's capabilities. Nevertheless, UNPOL remains irreplaceable in upholding international peace and security, playing a vital role in restoring stability in post-conflict societies.