Matematik öğretmenlerinin fark etme becerilerinin sessiz video görevleri aracılığıyla tasarlanan öğrenme modülüyle desteklenmesi: Eğim örneği
Supporting mathematics teachers' noticing skills with a learning module designed through silent video tasks: The case of Slope
- Tez No: 958773
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DOST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Fark etme, öğretmenin sınıf içi etkileşimlerde öğrencilerin düşünme süreçlerini dikkate alması, bu süreçleri yorumlaması ve öğrencinin matematiksel anlayışına yönelik ek bilgilere ulaşmak için etkileşimler oluşturmasını içeren dinamik ve öğrenilebilir bir mesleki yeterliktir. Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmenlerinin öğrencilerin matematiksel düşünmelerini fark etmeyi becerilerini desteklemek amacıyla sessiz video görevlerine dayalı bir öğrenme modülü tasarlamaktır. Fark etmenin konuya özgü doğası dikkate alınarak, çalışma eğim kavramı çerçevesinde yapılandırılmış ve süreç tasarı araştırması yaklaşımıyla üç döngü hâlinde yürütülmüştür. Birinci tasarım sürecinde, literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda eğim kavramına yönelik sessiz video görevler aracılığıyla öğrenme modülü ve bileşenleri geliştirilmiş; ikinci tasarımda, odak grup uygulama kapsamında beş matematik öğretmeni ile öğrenme modülü test edilmiş ve elde edilen geribildirimler doğrultusunda içerik ve yapı bakımından revize edilmiştir. Üçüncü tasarım aşamasında ise, revize edilen öğrenme modülü 11 matematik öğretmeniyle tekrar uygulanarak öğretmenlerden her hafta öğrenci videolarını analiz etmeleri ve yapılandırılmış analiz formlarını doldurmaları istenmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin fark etmeyi becerilerinin sessiz video görevleri aracılığıyla tasarlanan öğrenme modülü ile desteklendiği; özellikle şekillendirme boyutunda belirgin gelişmelerin gözlemlendiğini; öğretmenlerin öğrenci düşünmelerini derinleştirmeye yönelik pedagojik müdahaleler üretmeye başladıklarını ortaya koymuştur. Sessiz video görevleri, öğretmenlerin yalnızca öğrencinin ne söylediğini değil, nasıl düşündüğünü de çözümleyebilmelerine olanak tanıyarak fark etme süreçlerine hem bilişsel hem de pedagojik bir derinlik kazandırmıştır. Bu yönüyle çalışma, fark etmeyi öğrenmeyi destekleyen yenilikçi bir öğrenme ortamı sunmakta ve öğretmen eğitimi literatürüne hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde özgün katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Teacher noticing is a dynamic and learnable professional competence that involves a teacher's attending to students' thinking during classroom interactions, interpreting these processes, and constructing interactions to gain further information about students' mathematical understanding. This study aims to design a learning module through silent video tasks to support mathematics teachers in learning to notice students' mathematical thinking. Considering the topic-specific nature of noticing, the study was structured in the concept of slope and conducted through three iterative cycles within the framework of a design-based research. In the first design phase, learning module through silent video tasks and module's components related to the concept of slope were developed based on literature with a researcher team. In the second design phase, the learning module was piloted with five mathematics teachers and revised in terms of both content and structure based on their feedback. In the third and final phase, the revised learning module was implemented with 11 mathematics teachers, who were asked to analyse student videos weekly and complete structured analysis forms. The findings indicate that silent video task is a supportive tool to learn to notice, particularly in the shaping dimension. Silent video tasks enabled teachers not only to focus on what students said but also to interpret how they thought, thereby enriching the noticing process both cognitively and pedagogically. In this regard, the study presents a tool that supports learning to notice and offers both theoretical and practical contributions to the field of teacher education.