An Investigation on the benefication of gold ores by flotation and coal-oil-gold agglomerate flotation
Altın cevherlerinin flotasyon ve kömür-yağ-altın aglomerasyon flotasyonu metotları kullanılarak zenginleştirilmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 95879
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada; kömür-yağ-altın aglomerasyon flotasyonu ve flotasyon yöntemleri kullanılarak, altın cevherlerinin zenginleştirilmesinde geçerli olan optimum parametreler araştırılmıştır. Bu amaçla Bergama-ovacık ve İzmir-Efem Çukuru altın cevherleri ve hazırlanan sentetik cevherler üzerinde çalışmalar yürütülmüştür. Öncelikle yeni bir yöntem olan kömür-yağ-altın aglomerasyonu methodu, hazırlanan sentetik cevher örnekleri üzerinde uygulanmış, değişik parametrelerin yöntem üzerine etkileri bu yolla tespit edilmiştir. Bergama-Ovacık ve İzmir-Efem Çukuru altın cevherleri flotasyon testlerine tabi tutulmuştur. Yapılan ön-flotasyon testlerinde bulunan sonuçlar burada verilmemiş, sadece kömür-yağ-altın aglomerasyon flotasyonu işleminde etkili olabilecek, flotasyon ile ilişkili en önemli parametre olan ; uygun flotasyon toplayıcısı ve toplayıcı kombinasyonlarının araştırıldığı deney sonuçları sunulmuştur. Flotasyon testleri sonucunda bulunan en uygun toplayıcı kombinasyonları ve sentetik cevher örnekleri üzerinde yapılan kömür-yağ-altın aglomerasyon flotasyonu testleri sonucunda bulunan en uygun şartlar kullanılarak, her iki cevhere de kömür-yağ-altın aglomerasyon flotasyonu uygulanmış ve cesaret verici sonuçlar elde edilmiştir. Bilindiği gibi altın zenginleştirilmesinde etkili olabilecek siyanüre alternatif bazı liç metodları uzun zamandır araştırılmaktadır. Bu metodlardan biri de tiyosulfat liçidir. Bergama-Ovacık cevheri üzerinde, kömür-yağ-altın aglomerasyon flotasyonu ve flotasyon testlerinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırmak üzere tiyosulfat liçi uygulanmıştır. İzmir-Efem Çukuru altm cevheri kompleks mineralojik yapısı nedeniyle tiyosulfat liçine tabi tutulmamıştır. 1C YteE&ÖĞRCTtM KURDU) dokümantasyon mmsâ
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The studies were conducted to investigate the optimal parameters of flotation and coal-oil-gold agglomerate flotation for the gold recovery. For this purpose, Bergama- Ovacik, İzmir-Efem Çukuru gold ores and synthetic gold ore samples were used in the experiments. The optimal conditions of the recovery of gold particles using coal-oil-gold agglomerate flotation method are determined working on synthetic gold ore samples. The gold ore samples taken from Bergama-Ovacik and İzmir-Efem Çukuru were used in the flotation studies to determine their flotation behaviors. The most effective flotation parameter in coal-oil-gold agglomerate flotation is type of the collector used. For this reason, the results taken from the preliminary flotation studies were not given, the data given in the following chapters have focused on the selection of collectors. Once the optimal flotation collectors were determined, then coal-oil-gold agglomerate flotation method can be used as an assisting process for flotation and will probably be successful to recover gold particles. After the flotation studies realized on both ore samples, coal-oil-gold agglomerate flotation was applied and very encouraging results have been taken. As well known, some leaching methods have been investigated for a long time. An alternative gold treatment method, thiosulphate leaching was also studied on Bergama-Ovacik gold ore to compare the results with the data taken from flotation and coal-oil-gold agglomerate flotation experiments. Thiosulphate Leaching is not carried out with using the gold ore sample taken from İzmir-Efem Çukuru due to its complex mineralogical composition