Hastanelerdeki yapısal olmayan deprem hasarlarının azaltılması
Reducing the nonstructural earthquake damages on hospital buildings
- Tez No: 95878
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde en tehlikeli ve yıkıcı doğal afet olma özelliğini koruyan depremler mühendislik hizmetlerine büyük zarar vermektedir. Yapılan tüm çalışmalara karşın depremlerin önceden belirlenmesi konusunda çok belirgin gelişmeler elde edilememiştir. Bu yüzden depreme dayanıklı yapı sistemleri kavramı daha da önem kazanmaktadır. Bu amaçla yapısal taşıyıcı sistemin depreme dayanıldı dizaynı ve uygulaması yanında, yapısal olmayan elemanların da depreme dayanıldı hale getirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde çok fazla önemsenmeyen yapısal olmayan elemanlar deprem sonrası çok kritik hasarlara yol açmaktadır. Özellikle çok fazla ve kritik öneme sahip yapısal olmayan elemanları barındıran hastane binaları daha da önem kazanmaktadır. Bu nedenle tez kapsamında yapısal olmayan elemanlar tanımlanmış, özellikleri belirtilmiştir. Bu elemanların ne gibi hasarlara ve aksamalara yol açabileceği ve çözüm önerileri gösterilmiştir. Yapısal olmayan eleman hasarları gruplandırılmış ve bunların hastaneye ve hastane dışına olan etkileri kapsamlı olarak irdelenmiştir. Ayrıca bu hasarların sistematik olarak saptanması, kritik hastane bölümlerinin gözden geçirilmesi, çözüm yollarının saptanarak uygulamaya geçirilmesi gibi konulan kapsayan acil durum planlan da ele alınmıştır. Son bölümde, ikincil elemanların sismik dizaynı irdelenmiş ve çeşitli yönetmeliklerdeki dizayn maddeleri verilerek bunların yorumlamalan yapılmıştır. Ve çeşitli yapısal olmayan elemanlar için basit çözüm önerileri ve detaylar örnek resimlerle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes, as today's most dangerous and destroying natural disaster lead to great damages in engineering structures. Despite all efforts in order to anticipate earthquakes before, no advances could be obtained. For this reason, the concept of earthquake resistant design of structures has been taking importance day by day. In order to achieve this, it is inevitable to consider earthquake resistant design of not only structural system but also nonstructural members on the structure. Nonstructural elements which are not mostly considered as important in Turkey result in considerable damages after an earthquake. Hospital buildings, consisting of a great number of important nonstructural members, especially be considered as more important should compared to others. Thus, in the content of this thesis work, nonstructural members are generally described and their properties are evaluated. Possible damages and deficiencies due to the presence of such members in structures and their possible solutions are widely explained. In this work, damages caused by nonstructural elements are grouped and their effects on hospital buildings and their surroundings are examined in detail. Furthermore, some emergent situation plans covering systematic determination of such damages, examination of critical hospital sections and application procedures after an extensive decision-making are taken up. In the final chapter, examination of the sysmic design of secondary elements is performed and these are evaluated by making comparision with design articles included in some other regulations. For different nonstuctural elements, simple solution suggestions and details are presented with sample figures. KUBOUJ