An Intelligent interface for a distributed database
Dağıtık veri tabanı için akıllı arayüz tasarlanması
- Tez No: 95880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Dağıtık Veri Tabanı Sistemleri konusunda araştırma yapmak ve dağıtık veri tabanı üzerinde çalışan akıllı bir arayüz prototipi geliştirmektir. Dağıtık Veri Tabanı Sistemi kavramı bilgisayar bilimleri literatüründe yer alan konuların hemen hemen hepsini içeren geniş bir alana sahiptir ve bütün bu konuların koordinasyonunu gerektirir. Bu konular Veri Tabam Yönetimi ve Ağ Teknolojileri ana başlıkları altında toplanabilir. Konunun bu kadar geniş bir alanı kapsaması nedeniyle, prototip, konunun daraltılmış bir kısmı üzerine gerçekleştirilmiştir. 2000 yılının başlangıcında olduğumuz günümüzde, bizler bundan böyle aralarındaki uzaklık ne olursa olsun, birbirinden habersiz olan iki nokta olmayacağı gerçeğinin bilincindeyiz. Bu gerçek dağıtık veri tabanı teknolojisinin onaya çıkmasındaki en önemli etken ve itici güçtür. Değişen müşteri ve pazar ihtiyaçları günümüzde, coğrafi açıdan merkezi olmayan bir yapı gerektirmektedir. Öte yandan, her ne kadar dağıtık olsa da bizler hala sistemlerimizin merkezi ve global görünümüne ihtiyaç duymaktayız. Bu durumda ihtiyacımız olan sistem, verilerimizi dağıtmaya izin verdiği gibi, bunları bir araya getirmek için gerekli olanakları da bizlere sunmalıdır. Bu noktada, dağıtık veri tabanı sisteminin en önemli özelliği olan saydamlık ortaya çıkmaktadır. Bu özellik sayesinde, dağıtık veri tabanı kullanıcıları fiziksel olarak dağıtılmış bir veri tabanını merkezi bir veri tabanı imiş gibi yönetme olanağına kavuşur. Fiziksel olarak dağıtılmış verilerden söz ettiğimizde, heteroj enlik kaçınılmazdır. İhtiyaçlarımıza göre, heterojenlik konusunda farklı limitlerimiz olabilir. Bu limitler de farklı tasarım alternatiflerini ortaya çıkaracaktır. Tüm sistem homojen olabilir.VI yani sistem içerisinde yer alan her bölge aynı veri tabanı yönetim sistemini kullanabilir; ya da bölgeler heterojen olabilir, dolayısıyla herbir bölge farklı veri tabam yönetim sistemine sahip olabilir. Burada dağıtık veri tabam tasarımında önemli olan bir diğer kavram ortaya çıkmaktadır: Özerklik. Bu kavram dağıtık veri tabanında yer alan herbir veri tabanının bağımsızlık derecesini saptar. Bu kavramlar dağıtık veri tabanı tasarımına ve kullanımına karar verildiğinde üzerinde önemle durulması gereken kavramlardır. Aym zamanda unutulmaması gereken üç önemli konu daha vardır. Bunlar verilerin parçalanması, atanması ve kopyalanması işlemleridir. Bu konular dağıtık veri tabanının kullanılırlığı, yüksek performans amacı ile işlem yükünün dağıtımı ve veri depolama maliyetinin azaltılması, veri tabanının güvenilirliği ve fonksiyonelliği ile ilgilidir. Coğrafi açıdan dağıtık olan iş ihtiyaçlarımız nedeniyle verilerimizi dağıtmaya gerek duyduğumuzu belirtmiştik. Bu dağıtım parçalama adı verilen, verilerimizin yönetilebilir parçalara bölünmesi işini gerektirmektedir. Bölünmeden elde edilen herbir parçaya erişimi en uygun hale getirmek için, her bir parça en çok ihtiyaç duyulduğu bölgeye yerleştirilmelidir. Var olan parçaların bulunan bölgelere optimal dağıtımı işine atama denir. Bu dağıtık ortamda elbette verilere, çeşitli aksaklıklardan dolayı belirli bölgelere erişim engellendiğinde bile ulaşma gereksinimi doğacaktır. Bu gereksinim de kopyalama adı verilen belirli veri gruplarının ya da parçalarının birden fazla bölgeye kopyalanması işlemiyle karşılanabilir. Bütün bu bilgiler ışığında, parçalama, atama ve kopyalama üç önemli tasarım kavramıdır. Özetle, her ne kadar yönetimi ve kontrolü merkezi sistemlere göre daha güç olsa da, dağıtık veri tabanı yönetim sistemi, sistemin güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini arttırır, veri üzerinde yerel kontrol sağlar, sistemin modüler büyümesini kolaylaştırır, iletişim maliyetini azaltır ve veriye daha hızlı erişime olanak tanır. Dağıtık veri tabanı teknolojisi, son yılların en önemli gelişmelerindendir ve bu konuda günümüze dek yoğun bir araştırma ve gelişme elde edilmiştir. Artık yapılan tüm araştırmaların ticari uygulamalara geçirilmesi gibi kritik bir noktada bulunulmaktadır. Başlangıçta da değindiğimiz gibi, dağıtık veri tabam konusu çok geniş bir alanı kapsayarak birçok konuyu içinde barındırmaktadır. Bu kapsama giren tüm konular üzerinde ayrı ayn kapsamlı araştırmalar yapılmıştır, ancak bütün bu konuların entegrasyonuVII bileşimsel bir problemdir. Bu nedenle mevcut araştırmalar ya kapsam içindeki konulardan sadece birine konsantre olmuş, ya da problemin alanında kısıtlamalar yapmışlardır. Bütün bunlara bağlı olarak, bu tezin amacı, dağıtık veri tabam konusunun kapsamındaki bütün bu konulan incelemek ve belirli varsayımlara göre kısıtlanmış olan bir prototip geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this thesis is investigating the topic“Distributed Database Systems”and implementing a prototype, namely“An Intelligent Interface for a Distributed Database”. The concept“Distributed Database System”has a wide range including almost all the topics discussed in the computer science literature and needing a big coordination of all these topics which can be gathered together under the combined title of two base topics : Database Management and Networking. As a result of this wide range, the prototype discussed is implemented on a subrange of the topic. Nowadays, in which we are at the beginning of year 2000; we are aware of the fact that, from now on, no two points should be unaware of each other whatever their distance may be. This is the real need and driving force for a distributed database technology; because of the changing customer demands and market needs, business operations became more decentralized geographically. On the other hand, we still need a central and global view of our systems. Then what we need is the system that allows distribution of data, but also provides opportunities to integrate them. Here the most important feature of a distributed database system comes on the scene, which is called transparency. Due to this feature, users of the distributed database system are allowed to manage a physically dispersed database as if it were a centralized database. When we mention physically dispersed data, heterogeneity is unavoidable. According to our needs, we may have different limits on the heterogeneity, and these limits will contribute to different design alternatives. The overall system can be homogeneous, meaning that each site will have the same database management system; or they can be heterogeneous having different database managementIV systems. Here, another important concept in the design of a distributed database is autonomy, determining the degree of independence for each database management system, participating in the distributed database. These concepts are important when we decide to design and use a distributed database system, and there are some important topics that we should never forget: Fragmentation, Allocation and Replication. These topics are interested in availability and reliability of the distributed database, distribution of processing load, and storage cost reduction to provide high performance, reliability and functionality. Since we have decentralized business needs, we have to distribute our data. This implies to partition our data to managable units, called fragmentation. We want to distribute the data over different sites to provide higher availability by locating it near the greatest demand site. This process, in other words optimal distribution of the fragments to existing sites is called allocation. In this distributed environment, we should also be able to acces our data even in the case of site failures. This need could be satisfied by replicating the same data unit or fragment into several sites called replication. Accordingly. fragmentation, allocation and replication are three important design concepts. Briefly, distributed database management system brings the advantages of increased reliability and availability, local control over data, modular growth, lower communication costs and faster response, in return for a price of management and control complexity. Distributed database technology is one of the most important developments of recent times, and it has been the subject of intense research and development effort. Now, we are in the critical point of the transition to commercial products. At the beginning I mentioned that the distributed database topic includes a fairly wide range of topics. Today, all these topics are well researched. However, as the integrated problem that covers all these areas is NP- hard. much of the existing work has either concentrated on only one of these problems or restricted the problem space. Accordingly, this thesis has the aim of examining all of these topics independently, and implementing a prototype in a restricted problem space.